Nabídek práce nejvíce ubylo v Praze. Zájem o nabízená místa je nejvyšší v Praze a na Karlovarsku

Pandemická opatření se postupně uvolňují a očekáváme ekonomické oživení. Jak vypadá nabídka práce z pohledu jednotlivých regionů ČR optikou dat pracovního portálu Profesia.cz? O jaké profese je zájem a jak dobře dostanou lidé zaplaceno?

  • Ve většině krajů dominují přehledu nejžádanějších pozice jako dělník, operátor výroby nebo montér. Výjimkou je Praha, kde je v inzerátech nejčastěji zastoupený administrativní pracovník, následuje programátor a obchodní zástupce
  • Nejvyšší průměrná mzda dělníků je v Plzeňském kraji (31 754 Kč), nejnižší pak v Ústeckém kraji (22 937 Kč). Zdravotní sestra si vydělá nejvíce ve Středočeském kraji (33 384 Kč) a nejméně opět v kraji Ústeckém (26 088 Kč)

Aktuální data Českého statistického úřadu o nezaměstnanosti říkají, že je v ČR na úrovni 3,9 %. Z pohledu regionů je nejnižší trochu překvapivě v Pardubickém kraji (2,6 %), pod úrovní 3,2 % je také v krajích Královehradeckém, Plzeňském, Jihočeském, Zlínském a v kraji Vysočina. Praha a Středočeský kraj jsou na tom podobně, přibližně na 3,5 %. Nejvyšší nezaměstnanost je v krajích Ústeckém (5,8 %) a Karlovarském (5,7 %).

„Pokud porovnáme jednotlivé regiony podle počtu nabídek práce, nejvíce jich evidujeme v krajích Jihomoravském, Středočeském a v Praze. V hlavním městě jsme také ale zaznamenali největší percentuální pokles nabídky oproti situaci před pandemií, a to o 52 %. Důvodem je vysoké zastoupení aktivit zaměřených na utlumené obory – cestovní ruch, gastronomické služby a hotelnictví a na ně navázané služby, prodej zboží luxusního charakteru a služby jako takové,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Zájem o vypisované pozice stále vykazuje růstový trend. Zatímco v roce 2019 reagovalo na nabídku 6,1 zájemce, nyní se průměrný počet odpovědí zájemců blíží 9. Nejvyšší je aktuálně v Praze a v Karlovarském kraji, největší nárůst zájmu jsme zaznamenali v kraji Jihočeském, a to o 49 %.

Nejvíce volných míst je ve výrobě a logistice

Ve většině krajů dominují přehledu nejžádanějších pozice jako dělník, operátor výroby nebo montér. Výjimkou je Praha, kde je v inzerátech nejčastěji zastoupený administrativní pracovník, následuje programátor a obchodní zástupce. Trojici nejžádanějších doplňuje místo montéra často prodavač (Jihočeský, Karlovarský, Královehradecký, Liberecký, Pardubický a Zlínský kraj), skladník (Karlovarský kraj), nebo elektromontér (Ústecký kraj).

Spektrum profesí, v nichž přichází nejvíce reakcí, je pestřejší. V mnoha krajích je to prodavač, kdy na vypsanou pozici reaguje většinou 12-15 zájemců, v Ústeckém kraji dokonce více než 30. Velký zájem je také o místa pokladních (16 reakcí v průměru v Jihomoravském kraji), skladníků (15 reakcí v průměru v Karlovarském kraji), kontrolorů kvality (16 reakcí v průměru v Moravskoslezském kraji) nebo fakturantů (50 reakcí v průměru v Praze).

Platy v krajích mimo Prahu

Pokud porovnáme mzdovou a platovou úroveň v krajích s výjimkou Prahy, vede Jihomoravský kraj, jehož průměr táhne nahoru Brno a nejbližší okolí, dále pak Plzeňský a Středočeský kraj. Naopak nejnižší průměrné ohodnocení je v krajích Zlínském, Olomouckém a Karlovarském. Pro zaměstnance i zaměstnavatele je ale zajímavé porovnání platů a mezd na konkrétních pozicích – v tomto případě včetně bonusů a odměn.

„Například nejvyšší průměrná mzda dělníků je v Plzeňském kraji (31 754 Kč), nejnižší pak v Ústeckém kraji (22 937 Kč). Zdravotní sestra si vydělá nejvíce ve Středočeském kraji (33 384 Kč) a nejméně opět v kraji Ústeckém (26 088 Kč). Správce informačního systému je nejlépe finančně ohodnocený v Jihomoravském kraji (49 904 Kč) a nejhůře v krajích Ústeckém a Olomouckém (36 514 Kč a 36 681 Kč). V tomto porovnání záměrně nefiguruje Praha, kde je úroveň platů a mezd vyšší, v posledních dvou letech však roste pomaleji,“ dodává Michal Novák z Profesia.cz.

Redakčně upravená tisková zpráva

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme