Nabídka ruské pšenice Libanonu formou daru

V rámci snahy o upevnění hospodářské spolupráce Ruska s Libanonem proběhla v místním tisku informace o ruské nabídce pšenice pro Libanon.

Prostřednictvím ruského velvyslance v Libanonu nabídlo Rusko dodávky pšenice formou daru ve výši 40 000 tun měsíčně počínaje srpnem 2022 až do prosince roku 2022. Jedná se o snahu Ruska pomoci Libanonu překonat současnou potravinovou krizi.

Ilustrační fotografie

Tato ruská nabídka přichází několik dnů poté, co Libanon umožnil odplutí lodě Laodicea, vlastněné Sýrií, z libanonského přístavu Tripolis. Loď byla uvolněna navzdory protestům ukrajinského velvyslanectví, které tvrdilo, že loď převážela ukradené ukrajinské obilí, které se majitel lodi snažil prodat v Libanonu. Dle nepotvrzených informací byl náklad vyložen v syrském přístavu Tartús.

Je patrné, že Rusko má velký zájem o upevnění své pozice v Libanonu, který považuje za strategicky důležitý v oblasti Blízkého východu.

České technologie triumfovaly na Světové výstavě Expo v Dubaji

Libanon se k nabídce zatím oficiálně nevyjádřil, čeká se na stanovisko ministra hospodářství, který rozhoduje o dovozu komodit a strategických surovin nutných pro chod země. Česká ambasáda v Bejrútu, Libanonu, tuto záležitost sleduje a o vývoji situace bude informovat.

Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí

Doporučujeme