Nadšení opadá. Investice do biopaliv se zastavily

Biolíh z kukuřice nebo cukrové řepy a řepková bionafta. To jsou nejznámější zástupci kapalných biopaliv využívaných v dopravě, jejichž přimíchávání do benzinu a nafty zavedly nejen země Evropské unie. Ale jak v nedávno zveřejněné zprávě varuje Mezinárodní agentura pro obnovitelné zdroje (IRENA), zájem o biopaliva v posledních letech prudce klesá. A to včetně takzvaných biopaliv druhé generace.

Liberecký provoz výrobce biopaliv Temperatior, ilustrační foto
Liberecký provoz výrobce biopaliv Temperatior, ilustrační foto | Martin Pinkas/Euro

Čísla hovoří jasně. Zatímco v roce 2007 se do jejich výroby a výzkumu ve světě investovalo 26 miliard dolarů, loni to byly už jen tři miliardy. IRENA dále upozornila, že biopaliva druhé generace zaznamenala vrchol zájmu v letech 2011 a 2012 a od té doby klesl k nule.

Právě druhá generace, počítající s výrobou paliva z mořských řas, odpadů či dřeva, měla být ekologicky přijatelnější a nezabírala by tolik zemědělské půdy.

Objem ročních investic do biopaliv (v miliardách dolarů)
Objem ročních investic do biopaliv (v miliardách dolarů) | IRENA

Jako možné vysvětlení IRENA uvádí rostoucí zájem o elektromobilitu, na niž se dnes soustředí pozornost automobilek i výzkumných ústavů. Řada zemí od Norska přes Francii až po Srí Lanku navíc přišla s plánem vyřadit v příštích desetiletích z provozu auta se spalovacím motorem. Tam, kde nebude spotřeba benzinu a nafty, nebude ani poptávka po kapalných biopalivech.

Země Evropské unie již z původního nadšení vystřízlivěly a po roce 2020 již nechtějí dále podíl biopaliv ze zemědělských plodin navyšovat. Agentura IRENA ve své zprávě doporučila světu opačný postup, a sice navýšit objem výroby kapalných biopaliv ze současných 130 miliard litrů na pětinásobek v roce 2050. Prostor k růstu jejich výroby a spotřeby je prý hlavně v Asii, Africe a Jižní Americe.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: David Tramba

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme