Náměstek ministra zahraničí navštívil Pobřeží slonoviny

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa navštívil ve dnech od 12. do 16. prosince 2020 Pobřeží slonoviny. V zastoupení prezidenta ČR se zúčastnil inaugurace znovuzvoleného prezidenta Pobřeží slonoviny Alassana Ouattary, předal dar dvaceti nemocničních lůžek, které společnost Linet věnovala univerzitní nemocnici v Treichville, a vedl jednáním s náměstkem ministra zahraničních věcí a třemi resortními ministry.

Náměstek ministra Martin Tlapa se dne 14. prosince 2020 zúčastnil slavnostní inaugurace prezidenta Pobřeží slonoviny Alassana Ouattary, kterému předal blahopřejný dopis od prezidenta České republiky Miloše Zemana. Inaugurace se zúčastnilo 13 hlav států a řada zástupců z dalších zemí. V blahopřejném dopise pan prezident vyjádřil přesvědčení, že spolupráce mezi našimi oběma zeměmi v oblasti zdravotnictví, dopravy a bezpečnosti se bude rozvíjet ve stejném duchu a že nalezneme nové impulzy k posilování a prohloubení dalších oblastí spolupráce.

Při bilaterálních konzultacích náměstek Tlapa a jeho resortní protějšek na Ministerstvu zahraničních věcí Daouda Diabaté vyzdvihli prohlubující se ekonomickou spolupráci mezi oběma zeměmi. Pobřeží slonoviny oceňuje rostoucí bezpečnostní angažmá České republiky v oblasti Sahelu, která v současnosti velí výcvikové misi EUTM Mali a připravuje se na zapojení svých vojáků do Task Force TAKUBA. Pouze společným úsilím lze vrátit stabilitu do tohoto bezpečnostně křehkého regionu a zabránit destabilizaci dalších zemí západní Afriky.

Náměstek Tlapa využil návštěvy k předání daru 20 nemocničních lůžek univerzitní nemocnici v Treichville, který zprostředkovala česká společnost Linet. Česká strana tímto odpověděla na výzvu vlády Pobřeží slonoviny, která se na jaře tohoto roku obrátila na ČR se žádostí o podporu v boji proti pandemii covidu-19. Při jednání s ministrem zdravotnictví Pobřeží slonoviny Eugene Aka Aouélé náměstek Tlapa podpořil zájem českých dodavatelů zdravotnické techniky na plánu výstavby sítě  regionálních nemocnic v zemi.

Jednání v Pobřeží slonoviny. Foto: Zastupitelský úřad ČR v Akkře

Náměstek Tlapa projednal s ministrem dopravy Amadou Koné pokračování spolupráce při rozvoji městské hromadné dopravy ve městech Abidjan a Bouaké. V roce 2018 začaly dodávky autobusů IVECO vyrobených ve Vysokém Mýtě pro potřeby městského dopravního podniku města Abidjan SOTRA. Z České republiky by do Pobřeží slonoviny mělo být dodáno celkem 800 autobusů. Na financování tohoto kontraktu spolupracovaly ČSOB a EGAP.  Díky této dodávce Česká republika v obchodní bilanci s Pobřežím slonoviny poprvé zaznamenala pozitivní saldo. V roce 2019 celková obchodní výměna dosáhla 1,96 mld. Kč, z nichž 1,2 mld. Kč představoval český vývoz. 

Ministr turismu Siandou Fofana potvrdil náměstkovi Tlapovi záměr otevřít v Praze kancelář agentury Pobřeží slonoviny na podporu turistiky. Jakmile to pandemická situace dovolí Pobřeží slonoviny by rádo uskutečnilo v Praze prezentační akci, která by představila zemi jako novou turistickou destinaci pro cestovatele z regionu střední Evropy.  

Na závěr pobytu náměstek Tlapa navštívil katolickou školu Saint Gaspard Bertoni v Abobo, ve znevýhodněné čtvrti na předměstí hlavního města Abidjanu, kde předal dvě krabice pastelek, které darovala česká společnost Koh-i-noor.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Akkře (Ghana).

Doporučujeme