Nanomembrána z Liberce bude chránit české sportovce na ZOH v Pekingu 2022

Bundy a kalhoty českých reprezentantů, kteří se za pár týdnů vydají na zimní olympijské hry, budou vybaveny nanomembránou, kterou vyvinul Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL.

Dne 8. listopadu 2021 technologii představil novinářům na tiskové konferenci pořádané Českým olympijským výborem.

Roman Knížek hovoří na tiskové konferenci pořádané Českým olympijským výborem s Českou televizí o nanomembráně z TUL | TUL

„Nanomembránu si můžeme představit jako velmi jemné síto. Tím snadno projde vodní pára, ale kapka vody nikoliv. Proto se v oděvu s touto funkční membránou sportovci nebudou tolik potit a zároveň nepromoknou a oblečení jim neprofoukne,“ říká Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci, který je autorem patentované technologie laminování nanomebrány pro využití v oděvech.

Nanomembrána bude v bundě a kalhotech, na hlavě budou mít čeští reprezentanti čepici raškovku druhé generace. Jak oděvy s nanomembránou, tak čepice jsou českým nápadem vyráběným u nás a tvoří tak koncept letošní kolekce pro olympioniky s titulem Made in Czech.

„Je to poprvé od roku 1968, co budou čeští sportovci na olympiádě nosit české oblečení. Jedeme hrdě reprezentovat Českou republiku, český sport a historii českého průmyslu,“ řekl k tomu na dnešní tiskové konferenci předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Nanomembrána | TUL

Funkční oděvy s libereckou nanomembránou testovali sami sportovci, mezi nimi i dvojnásobný mistr světa ve skikrosu Tomáš Kraus.

„Testoval jsem oblečení při stání pod kopcem, při chůzi do kopce se skialpovými lyžemi na zádech i při alpském lyžování, běhal jsem v tom také v dešti. Sledoval jsem přitom prodyšnost a to, jak oděv odolává mokru a větru. Výsledek byl vždy perfektní, byl jsem s tím moc spokojený,“ řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze Tomáš Kraus, který je mimo sportovní úspěchy také absolventem Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci.

Liberecká univerzita je kolébkou světové výroby nanovláken v průmyslovém měřítku, technologii vyvinul a patentoval profesor Oldřich Jirsák z fakulty textilní v roce 2005. Od té doby hledá celý svět uplatnění pro nové nanomateriály a funkční vrstvy do oděvů jsou jednou z cest.

,,Princip je jednoduchý, ale vyrobit nanovlákennou membránu, která si i po mnoha vypráních zachová vysokou paropropustnost a větruodolnost a přitom nepropustí ani silný liják, byl oříšek, na jehož rozlousknutí jsem pracoval mnoho let. Česká věda tedy nezůstala ležet v šuplíku laboratoře, a to mě těší asi nejvíce. Pokud nyní bundu s naší nanomembránou obléknou i čeští olympionici, nemůže být mé nadšení větší,“ dodává Roman Knížek.

Redakčně upravená tisková zpráva Technické univerzity v Liberci

Doporučujeme