Síť inovačních center Ynovate se rozšiřuje o zástupce Pardubického kraje

Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje (RRA PK), pod níž patří i pardubický podnikatelský inkubátor P-PINK, vstupuje do národní sítě inovačních center Ynovate.

Pardubický kraj se tak stává v pořadí devátým krajem České republiky, který má v síti své zastoupení. Pro rozvoj místních startupů, malých a středních firem tak může nově využívat prověřenou síť špičkových byznysových expertů i dalších regionů České republiky.

Ynovate Fest 2023

Aktivity v rámci Ynovate bude RRA PK realizovat ve spolupráci s manažery dceřiné organizace – Pardubického podnikatelského inkubátoru, z.ú. (P-PINK). Vstup do národní sítě Ynovate umožní pardubické agentuře a jejím klientům využívat i více jak sto padesát špičkových expertů z jiných krajů České republiky a od září i Slovenska, protože do sítě vstoupilo i žilinské inovační centrum Inovia.

„Propojujeme firmy s experty z celé České republiky. Jsou mezi nimi úspěšní podnikatelé i špičkoví profesionálové na dílčí oblasti podnikání. Právě jejich zkušenosti mohou být pro firmy s unikátním produktem tím důvodem, proč nakonec uspějí i mezinárodně,“ popisuje práci jednotlivých center koordinátor sítě Jindřich Weiss s tím, že díky síti Ynovate mohou inovační centra sdílet experty napříč regiony a rozšířit také spektrum poskytovaného know-how. 

„Klienti inovačních center v síti mohou najít přesně takovou podporu, jakou potřebují,“ doplňuje ho ředitelka Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje Klára Štefančová. Díky dosavadní spolupráci inovačních center získalo právě takovou podporu přes 700 malých a středních firem. Mezi nimi je i mnoho mezinárodně úspěšných firem. Zároveň se vstupem do Ynovate se region stává součástí skupiny agentur, které hrají významnou roli v oblasti strategie podpory inovací na národní úrovni.

„Aktivně spolupracujeme s Ministerstvem průmyslu a obchodu nebo s agenturou CzechInvest,“ říká Weiss, podle něhož tak díky zkušenostem jednotlivých agentur mohou být efektivnější i celostátní podpůrné programy.

CzechInvest podpoří v druhé výzvě projektu Technologická inkubace 55 startupů

Síť Ynovate vznikla v roce 2021 na půdorysu spolupráce osmi inovačních center. Její součástí od počátku byla inovační centra z Jihomoravského, Libereckého, Moravskoslezského, Olomouckého, Plzeňského, Středočeského, Ústeckého a Zlínského. K nim se přidal letos i Žilinský kraj a nově i Pardubický kraj.

„V oblasti podpory inovací a startupů máme rozjeto hned několik projektů. Na jaře se otevírala – zrekonstruovaná budova podnikatelského inkubátoru v Pardubicích, v polovině října proběhlo otevření pobočky v České Třebové a máme vizi vybudování Pardubického vývojového inovačního centra (PARvic) přímo v krajském městě,“ říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický s tím, že vstup do sítě Ynovate posune výrazně kvalitu konzultačních služeb, které inkubátor firmám nabízí.

Krajský radní pro regionální rozvoj a předseda Výkonné rady RRA PK Ladislav Valtr je přesvědčen, že: „Propojením našeho území v síti Ynovate vznikají místním firmám zajímavé příležitosti dalšího růstu, a to na velmi profesionálních základech. Navíc společně se vstupem do Ynovate také začneme využívat švýcarskou konzultační metodiku Platinn, která se osvědčila i v dalších krajích republiky.“

Doporučujeme