Nástroj PROPEA pomůže firmám udržet zahraniční trhy

Ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Svazem průmyslu a dopravy ČR představuje MZV ČR nový nástroj na podporu ekonomických aktivit v zahraničí (PROPEA). Ten umožní českým firmám aktivním na zahraničních trzích operativně reagovat na mimořádnou situaci a využít služeb, které jim ve vybraných teritoriích poskytnou zkušení místní experti s podporou zastupitelských úřadů ČR. Program schválila Vláda ČR dne 18. března 2020 jako součást Nouzového balíčku MZV.

Díky novému programu PROPEA (projekty na podporu ekonomických aktivit v zahraničí) budou firmy moci využít služeb místních expertů, kteří jim pomohou zajistit kontinuitu obchodních styků a řešení logistických a jiných problémů spojených s mimořádnými opatřeními přijatými v souvislosti s epidemie covid-19.

V době omezení pohybu osob mohou tyto subjekty mimo jiné firmám pomoci zajistit osobní styk a dohled nad jejich aktivitami v místě. Program PROPEA bude financován ze sdružených prostředků určených z mezirezortního společného nástroje na podporu ekonomické diplomacie. Pilotně začne fungovat tato podpora v 10 zemích světa: Maroko, Japonsko, Mongolsko, Indie, Vietnam, Bosna a Hercegovina, Peru, Čína, Spojené království Velké Británie a Severního Irska a Mexiko (kontakty níže).

Cílem programu PROPEA je:

 • poskytnout českým firmám na zahraničních trzích kvalitní služby,
 • snížit českým firmám rizika spojená se vstupem na náročné zahraniční trhy,
 • do budoucna podpořit české firmy, jejichž aktivity v zahraničí se neomezují pouze na export, ale mají spíše investiční charakter,
 • posílit kapacity České republiky pro podporu trvalejší přítomnosti firem na zahraničních trzích.

Služby poskytované v rámci projektů PROPEA jsou pro firmy cenově zvýhodněné a představují doplněk k individuálním službám, které firmám poskytují zastupitelské úřady a agentury CzechTrade a CzechInvest v zahraničí. Projekty PROPEA jsou tedy doplňkem katalogu služeb Klientského centra pro export a jednotné zahraniční sítě ČR, podobně jako program projektů ekonomické diplomacie PROPED.

Z rozpočtu PROPEA je dotováno 70 % ceny služby, přičemž zbylých 30 % představuje spolufinancování firem. Prostřednictvím projektů PROPEA mohou české firmy využít například asistenci při zajištění registrace a certifikace svých výrobků nebo při zakládání pobočky v zahraničí. Kompletní sazebník služeb, které mohou české firmy v rámci projektů PROPEA využívat, obsahuje tyto položky:

 • zpracování obchodního plánu pro vstup na trh nebo investici,
 • zpracování právní, daňové, finanční a legislativní analýzy,
 • uvedení produktů na trh (pomoc při jednání s finančními institucemi, podpora při zřizování účtu a zajištění financování, založení firmy apod.),
 • zajištění licencí, certifikací, registrací produktů a ochranných známek,
 • zajištění a ověření dokumentace pro import/export a logistiku,
 • vytváření a koordinace dodavatelských a partnerských sítí,
 • zajištění propagačních, marketingových a PR služeb,
 • podpora při spouštění výroby/zahájení činnosti v případě firem z oboru služeb,
 • využití technického zázemí,
 • zastupování firmy v místě (na komerční smluvní bázi mezi českou firmou a zahraničním zástupcem, bez finanční podpory z rozpočtu PROPEA).

Detaily o projektech PROPEA v jednotlivých zemích českým firmám poskytnou ekonomičtí diplomaté na zastupitelských úřadech v místě. V tabulce níže naleznete jejich jména a kontaktní email.

Zastupitelský úřadZeměJménoKontakt
ZÚ RabatMarokoJan Hladíkjan_hladik@mzv.cz
ZÚ TokioJaponskoStanislav Benešstanislav_benes@mzv.cz
ZÚ UlánbátarMongolskoIva Šustákováiva_sustakova@mzv.cz
ZÚ DillíIndieMilan Toušmilan_tous@mzv.cz
ZÚ HanojVietnamDavid Jarkulischdavid_jarkulisch@mzv.cz
ZÚ SarajevoBosna a HercegovinaOndřej Pickaondrej_picka@mzv.cz
ZÚ LimaPeruRadka Sibilleradka_sibille@mzv.cz
GK ŠanghajČínaLukáš Svateklukas_svatek@mzv.cz
ZÚ LondýnSpojené královstvíAleš Opatrnýales_opatrny@mzv.cz
ZÚ MexikoMexikoZuzana Stiborovázuzana_stiborova@mzv.cz

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme