Návody pro vývozce potravin se zdravotními benefity a mléčných produktů do Číny

EU SME Centre je speciálním neziskovým projektem EU v Číně, jehož cílem je poskytovat informační a poradenské služby malým a středním podnikům z EU při realizaci komerčních aktivit v Číně.

V rámci své činnosti centrum například připravuje tematické reporty a webináře ve spolupráci s relevantními odborníky z daného oboru. Jednou z jejich posledních publikací byl návod pro vývoz potravin a přípravků se zdravotními benefity (health food) do Číny.

Ilustrační fotografie

V tomto segmentu v Číně dominují zejména firmy ze Spojených států, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu a Švýcarska, ale velká dynamika a růstový potenciál tamějšího trhu jsou velkým lákadlem i pro firmy z EU.

Odhaduje se, že ke konci roku 2023 dosáhne tento čínský trh hodnoty ve výši 28,94 mld. EUR. Od roku 2016 do roku 2023 vyrostl o 60 %. Do budoucna bude významný motor dalšího růstu představovat čínská stárnoucí populace.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Z hlediska exportérů je však velmi obtížné na čínský trh proniknout. Jednotlivé produkty musí absolvovat řadu schvalovacích procedur, které pro firmy představují finanční a časovou zátěž. Vybrané produkty figurující na tzv. pozitivním seznamu však mohou schvalovací procedury obejít při vývozu prostřednictvím modelu cross-border e-commerce, kdy zahraniční firma prodává zboží čínským zákazníkům online prostřednictvím specializovaných platforem.

I tento model má svá omezení, ale může být vhodný pro firmy, které se buďto Číně chtějí věnovat pouze okrajově, nebo chtějí otestovat vody, zatímco si vyřizují registrace nezbytné pro klasický export. Tato publikace EU SME Centre je dostupná na jejich stránkách a firmy si ji mohou stáhnout poté, co se bezplatně zaregistrují.

Kromě toho také Velvyslanectví ČR v Pekingu společně s EU SME Centre uspořádají dne 24. května od 10 hodin SEČ webinář pro vývozce mlékárenských produktů do Číny, který účastníkům podá aktuální informace o situaci na čínském trhu a praktické rady pro hledání místních partnerů, registraci pro vývoz, přípravu etiket a další. Zvláštním hostem webináře bude i český zakladatel prosperující čínské mlékárenské firmy. Zájemci se mohou na webinář zaregistrovat pod tímto odkazem.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod | Potravinářský průmysl

Doporučujeme