Úkolu nalézt optimální technologická řešení se chopila firma Ansaldo Nucleare, dceřiná společnost Ansaldo Energia. Navrhuje výstavbu malých modulárních reaktorů o výkonu kolem 300 MW, které představují evoluci stávajících technologií a inovativní obchodní model kombinující elektřinu z jádra s tepelnou energií. Tato technologie podporuje dekarbonizaci energeticky náročných průmyslových odvětví.
Po této generaci malých modulárních reaktorů SMR (chlazených vodou), budou od roku 2040 následovat reaktory IV. generace, které budou schopny pracovat při vyšších teplotách a účinnosti a při snížení množství radioaktivního odpadu, který má být ukládán do úložišť. Od roku 2050 by Itálie ráda vyráběla elektřinu z jaderné fúze. Země je pozorovatelem v Jaderné alianci evropských zemí a vláda vytvořila Národní platformu pro udržitelnou jadernou energetiku a podporuje výzkum a vývoj v této oblasti.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
Italská národní agentura pro nové technologie, energetiku a udržitelný ekonomický rozvoj (ENEA) se zaměřuje na výzkum v oblasti fúzních reaktorů. ENEA úzce spolupracuje s mezinárodním výzkumným projektem ITER, který má být s odhadovaným rozpočtem 20 mld. eur předstupněm ke komerčnímu využití termonukleární fúze v energetice. Italské firmy jsou velmi úspěšné v dodávkách komponentů do ITER (Ansaldo Nucleare, Fincantieri, ASG Superconductors). ENEA se rovněž podílí na výzkumu štěpných reaktorů IV. generace, které budou menší a účinnější.
Návštěvu této agentury nedávno uskutečnil ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Itálii. ENEA úspěšně spolupracuje s vědeckým centrem ELI Beamlines v Dolních Břežanech, s ČVUT a s Akademií věd ČR. Tato agentura má velký zájem na dalším prohloubení vědecké spolupráce mezi Českem a Itálií.
Atom přinese nová pracovní místa
Nová jaderná energetika by mohla podle odhadů přinést značné výhody nejen italským, ale i evropským společnostem. V italském dodavatelském řetězci jde až o 45 miliard eur. Investice do nové jaderné energie by mohly umožnit do roku 2050 vytvoření až 117 tisíc nových pracovních míst. S jadernou energetikou úzce souvisí výstavba úložiště radioaktivního odpadu, na němž italská vláda pracuje. Národní úložiště a technologický park budou vystavěny na ploše přibližně 150 hektarů, z toho 110 hektarů bude vyčleněno na úložiště a 40 ha připadne na park.
Znovuobnovení jaderné energetiky v Itálii bude předpokládat vypisování veřejných soutěží a tendrů a bude skýtat četné příležitosti pro české firmy z oblasti energetiky, vědecko-výzkumné instituce a pro firmy, které se zabývají nakládáním s radioaktivním odpadem. Zastupitelský úřad doporučuje českým firmám pravidelně sledovat webové stránky Ansaldo Nucleare, ENEA a také stránky Velvyslanectví ČR v Římě. Zájemci o bližší informace se mohou rovněž obracet na ekonomické oddělení ambasády, e-mail: rome.commerce@mzv.gov.cz.