Návrh zákona zamezující některým zemím koupit půdu v USA

Republikánská členka výboru pro daně a poplatky Sněmovny reprezentantů navrhuje uvalit daň na země, jejichž právnické a fyzické osoby mají zájem koupit americkou zemědělskou půdu a ranče.

Členka výboru pro daně a poplatky Sněmovny reprezentantů Beth Van Duyne (Republikánská strana, Texas) představila Protecting American Farmland Act, který má zabránit právnickým a fyzickým osobám z některých zemí – zejména Číny – v nákupu americké zemědělské půdy.

Ilustrační fotografie

Návrh zákona navrhuje uvalit 60% daň na „problémové země, které usilují o koupi americké zemědělské půdy a rančů“. Podle předkladatelky „je americká zemědělská půda novou frontovou linií v boji proti agresi Komunistické strany Číny. Tento návrh zákona má zásadní význam pro to, aby se zemědělská půda nedostala do rukou nepřítele, a tím chrání farmáře, dodavatelské řetězce a bezpečnost naší země.“

Předseda výboru Jason Smith se k jejím slovům připojil: „Musíme chránit americké zemědělství před tím, aby se ho zmocnili zahraniční protivníci a jimi ovládané společnosti. Návrh zákona rozšiřuje stávající daň z prodeje půdy do zahraničí a zvyšuje příslušnou daňovou sazbu o 400 %, čímž zvyšuje naši potravinovou a ekonomickou bezpečnost.“

ExportMag.cz: Kostarika vstoupila mezi nejvyspělejší země. Nesrazil ji ani obří útok ruských hackerů

Podle Van Duyneové vzrostly nahlášené čínské akvizice v zemědělství od roku 2019 o více než 50 % na přibližně 384 000 akrů. Cílem navrhovaného zákona je odradit některé zahraniční investory od takových nákupů zavedením daně, která čtyřikrát převyšuje současnou úroveň daně platné pro zahraniční prodeje nemovitostí v USA podle zákona o dani z nemovitostí (Foreign Investment in the Real Property Tax Act).

Podle návrhu zákona se pojem „problémové země“ vztahuje na státy, které jsou dlouhodobě hrozbou pro národní bezpečnost USA, včetně Číny (s výjimkou Tchaj-wanu), Ruska, Íránu, Severní Koreje, Kuby a režimu Nicoláse Madura ve Venezuele.

Ilustrační fotografie

Prodej nemovitostí do zahraničních rukou je již nyní omezen v případě 14 států v USA. Dalších 15 států pro takové omezení zvažuje novou legislativu. Stát Florida aplikuje zákon, v rámci kterého občanům některých zemí, včetně Číny, brání v nákupu nemovitostí v okruhu 10 mil od vojenských zařízení a dalších oblastí považovaných za „kritickou infrastrukturu“. Tato legislativa se týká také zemědělské půdy. Zákon je zaměřen převážně na občany Číny, Kuby, Venezuely, Sýrie, Íránu, Ruska a Severní Koreje.

Tisková agentura Associated Press informovala, že na Floridě podala skupina čínských státních příslušníků proti státu žalobu. Stěžovatelé argumentují, že zákon nespravedlivě spojuje Číňany s činností jejich vlády a neposkytuje důkazy o tom, že by s nákupem nemovitostí čínskými občany na Floridě byla spojena rizika pro národní bezpečnost.

Čínský kapitál stál v roce 2021 asi za 1 % z celkové plochy zemědělské půdy kontrolované v USA cizinci. Drtivou většinu, tedy asi 62 % zemědělské půdy ve vlastnictví neamerických občanů, stále ovládají lidé a firmy spjatí s Kanadou, Nizozemskem, Itálií, Spojeným královstvím a Německem.

Autorka: Tereza Černá, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme