Nebývale nízké maloobchodní ceny citrusů v Libanonu

Poté, co bylo v loňském roce zabaveno několik zásilek amfetaminových tablet captagon, ukrytých v zásilkách granátových jablek a citrusů směřujících do Saúdské Arábie, byl dovoz veškeré libanonské zemědělské produkce do Saúdské Arábie zastaven.

Kvůli tomuto rozhodnutí se libanonský export významně propadl. V roce 2021 dosáhla sklizeň citrusů v Libanonu cca 302 tisíc tun, z čehož každoročně minimálně 30 % produkce směřovalo do Saúdské Arábie. Z konce minulého roku zůstalo v Libanonu minimálně 100 tisíc tun nespotřebovaných citrusů.

Ilustrační fotografie

Farmáři ani obchody s potravinami nemají v současné době ponětí, jak s tak velkým přebytkem naloží. I přes maximální zvýšení snahy prodat, kdy jsou dnes citrusy v Bejrútu nabízeny téměř na každém rohu za naprosto minimální ceny, se nedaří nadbytečné citrusy prodávat v takovém tempu a množství, aby ovoce neutrpělo na kvalitě. Maloobchodní ceny pomerančů se v lednu 2022 pohybují v přepočtu 5 Kč za kilogram.

Jako logické řešení by se mohlo jevit zpracování přebytků na pomerančové šťávy a džusy. To by však nesměla být v Libanonu energetická krize, kdy se každý výrobce potýká s nedostatkem elektrické energie. Stát zásobuje trh elektrickou energií pouze dvě hodiny denně, veškerá další kapacita pochází z malých soukromých dieselových generátorů, jejichž provoz je neúměrně nákladný a výsledná prodejní cena energie je velmi vysoká.

Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery

To se vše promítá do finální ceny šťáv a džusů, které jsou, při započtení nákladů na energie, cenově nekonkurenční oproti dovozům, zejména z Turecka.

Produkci ovocných šťáv v Libanonu lze rozdělit na dva základní typy výrobků, tj. čerstvé pasterizované šťávy bez přidávání sladidel a šťávy vyráběné z koncentrátů. Koncentráty jsou dováženy zejména z Asie a Latinské Ameriky, zejména z Brazílie, která je dnes považována za největšího pěstitele a zpracovatele citrusů, zejména pomerančů.

Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí

Doporučujeme