Nejkreativnějším startupem Česka se stala aplikace na čtení pohádek Readmio

Soutěž Creative Business Cup 2021, v rámci které představil CzechInvest ty nejlepší startupy z oblasti kulturních a kreativních průmyslů, zná své vítěze. První místo a možnost reprezentovat Českou republiku na globálním finále online z Kodaně vyhrál startup Readmio.

Readmio mobilní aplikace doprovází čtení pohádky zvukovým podkresem, hraným automaticky na základě rozpoznání předčítaných slov, a tím oživuje rodinný zážitek. Na druhém a třetím místě se umístily firmy s fyzickým produktem – ekologické tenisky Kave Footwear, vyráběné z kávové sedliny, a hodinky Leitners Watch propojující tradiční hodinářské řemeslo s moderními technologiemi.

Creative Business Cup Zlín 2021 | UTB ve Zlíně, Fakulta multimediálních komunikací, Ateliér reklamní fotografie

Pohádková aplikace i pro dospěláky

„Dnešní rodiče nemají tolik času číst dětem pravidelně a my jim chceme pomoci. Pokud si stáhnou naši aplikaci, mohou aktuálně vybírat z více než sta pohádek. A seznam neustále rozšiřujeme. Aplikace reaguje na jejich hlas a vydává zvuky, které dokreslují celý příběh, takže z předčítání dělá opravdový zážitek,“ popisuje fungování Readmio její ředitel Ilya Novodvorskiy. Readmio vzniklo proto, aby mohly rodiny trávit více času společně čtením pohádek – příjemnou aktivitou, která je spojí. A také aby dnešní děti, zvyklé na moderní technologie, měly o čtení větší zájem. Mobilní aplikace pro iOS a Android tak obohacuje čtení pohádek o profesionální zvukový doprovod, jako z audioknihy. Zvuky se přitom spouští automaticky na základě rozpoznání předčítaných slov.

Pohádková mobilní aplikace nemá ve své kategorii konkurenci, stáhlo si ji již 100 tisíc rodičů a díky nim slaví úspěchy u dětí po celém světě. „Náš tým je z celého světa, podnikáme ale z Česka, protože jsem zde potkal chytré a inovativní lidi, mám radost, že i česká startupová komunita roste velice rychle. Partnery z řad startupů a firem hledáme rovněž primárně v Česku. Musím také poděkovat mému týmu za jejich tvrdou práci, a dále CzechInvestu za jehopodporu na naší cestě zaglobálním úspěchem,“ říká ředitel Readmio Ilya Novodvorskiy, který před založením startupu pracoval pro známé české technologické firmy jako AVAST nebo STRV.

Tenisky z odpadu a kávové sedliny

Druhé místo v soutěži vybojoval zlínský Kave Footwear, který vyrábí tenisky ze zbytkových materiálů. České tenisky firma produkuje lokálně ve Zlínské továrně, na Baťovských strojích první poloviny minulého století s pomocí pouze existujícího vybavení. Jedním z využívaných materiálů je například kávová sedlina, ale nový pár tenisek umí vyrobit i z již použitého modelu. Limitované edice tvoří s významnými českými umělci, jako jsou ilustrátorka Eliška Podzimková nebo tatér Ondrash. Díky minimální ekologické stopě a limitovaným kolekcím je o české tenisky zájem i za hranicemi, zakladatelka Eva Klabalová proto jedná například s americkými firmami.

„Chceme ukázat velkým značkám, že existuje způsob, jak vyrábět produkty udržitelným způsobem vytvořením inteligentního, funkčního a zodpovědného designu,” říká zakladatelka startupu Eva Klabalová a dodává: „Neustále hledáme další partnery, firmy, které sdílí naši misi, proto uvítali příležitost představit náš projekt v rámci Creative Business Cupu.“

Hodinářské řemeslo pro 21. století

Třetí místo obsadila mladá firma Leitners Watch propojující tradiční hodinářské řemeslo s moderními technologiemi. Tým z Brna vyvíjí a vyrábí hybridní chytré hodinky, které v sobě mají klasický automatický hodinový strojek, zároveň ale umožňují propojení s telefonem a využití chytrých funkcí. Prvním produktem Leitners Watch jsou chytré hodinky Ad Maiora, které slavily úspěch i na crowdfundingové platformě Kickstarter. Startup cílí převážně na movitější zákazníky.

„Vyrobili jsme první hybridní hodinky na světě a úspěšná kampaň na Kickstarteru po nich potvrdila globální poptávku – vybrali jsme přes 5 milionů korun přímo od zákazníků. Z dnešního umístění mám radost, všechno jsou to ale jen první kroky na naší cestě stát se v hodinkách světově významným výrobcem,“ přibližuje další plány zakladatel Leitners Watch Rostislav Slovák.

Creative Business Cup Zlín 2021 | UTB ve Zlíně, Fakulta multimediálních komunikací, Ateliér reklamní fotografie

Vypij a sněz

Vítěze národního kola Creative Business Cup 2021 volila odborná porota ve složení Markéta Přenosilová za CzechInvest, Lukáš Trčka za Technologické inovační centrum ve Zlíně, Jitka Alexová za univerzitní inkubátor UTB UPPER, Tomáš Cironis za Startup World Cup & Summit a zástupce generálního partnera soutěže Prusa Research Ondřej Kašpárek.

O svém favoritovi mohli však hlasovat také diváci. Cenu popularity vyhrál další projekt zaměřený na ekologii nazvaný příznačně Jedlý kelímek. Jeho tvůrci se snaží snížit množství jednorázových kelímků z plastu či papíru. Vyvinuli proto ekologickou a také chutnou alternativu. V kelímku, který je vyrobený z jedlé sušenky, vydrží nápoj až 12 hodin, pokud si chce ale člověk pochutnat na ještě křupavé sušence, má 40 minut. Na unikátní výrobní technologii a receptuře se podíleli také akademici, konkrétně České vysoké učení technické v Praze a Výzkumný ústav potravinářský Praha.

O ceny a možnost reprezentovat Českou republiku na globálním finále bojovala desítka projektů z různých oblastí, například nový druh cirkulární textilie, inovativní budík nebo projekty propojující svět lidí se zrakovým postižením s širokou veřejností.

Soutěžící prokázali něco navíc

„Misí CzechInvestu je pomáhat českým podnikatelům, abychom díky nim žili v prosperující, sebevědomé zemi. Všichni podnikatelé potřebují mít odhodlání, zápal pro věc, nápad. Včerejší soutěžící však prokázali ještě něco navíc – celospolečenský přesah, schopnost najít tržní niky, nebo je dokonce vytvořit. Povedlo se jim ukázat, že česká kreativita má globální potenciál,“ komentuje fnalisty a výsledky soutěže Creative Business Cup generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.

CzechInvest organizoval soutěž již počtvrté, tentokrát se slavnostní finále soutěže konalo v Památníku Tomáše Bati ve Zlíně. Zlín přitom nebyl vybrán náhodou, Zlínský kreativní klastr vznikl totiž jako první klastr v České republice zaměřený na kreativní průmysly.

U jeho zrodu stála i europoslankyně Martina Dlabajová, která se na problematiku kreativních průmyslů dlouhodobě zaměřuje. „Ať už jsme politici, podnikatelé nebo kreativci, naším hlavním úkolem je prezentovat Českou republiku jako zemi kreativity a inovací,“ říká europoslankyně Martina Dlabajováa doplňuje: „Jak ukázalo mapování kreativních průmyslů, které stálo u zrodu tohoto tématu, Zlínský kraj i celé Česko mají neskutečné množství kreativních inovativních firem a institucí. Málo však spolupracují. Proto jsme zakládali Zlínský kreativní klastr, a proto jsem vděčná za aktivity jako je Creative Business Cup. Ten největší potenciál pro Česko vidím totiž v propojování talentovaných lidí, aby společně dosáhli něčeho většího, ideálně s globálním přesahem.“

Nestihli jste národní kolo soutěže? Podívejte se na stream

Partnery celé akce byli Prusa Research, Technologické inovační centrum ve Zlíně, univerzitní inkubátor UPPER, Fakulta multimediálních komunikací UTB, Zlínský kreativní klastr, Havel a Partners, SWCSummit, Startupjobs, Idealab, IS Produkce, Kreativní Česko, Město Zlín, Zlínský kraj, Památník Tomáše Bati ve Zlíně a PrusaLab. Mediálními partnery projektu jsou Český rozhlas Zlín, Roklen24, Startupjobs Newsroom, CzechCrunch, Tyinternety a CzechStartups.org.

Globální finále Creative Business Cupu, kde síly změří zástupci z více než 70 zemí, se koná na konci června v Kodani. Vzhledem k okolnostem bude probíhat online a to hned dvakrát, letos totiž proběhne finále i loňského ročníku. V něm nás bude reprezentovat loňský vítěz, platforma na boj proti šikaně ve školách a nepravostem ve firmách Nenech to být z dílny brněnské FaceUp Technology.

• Teritorium: Česká republika | Zlínský kraj
• Témata: Inovace a startupy

Doporučujeme