Nejlepší studentská firma roku uspěla s produktem pro trans kluky

Absolutním vítězem soutěže JA Studentská firma roku 2021/2022 se stala Booder company žáků Střední průmyslové školy dopravní v Praze.

Porotu zaujala především podnikatelským nápadem a propracovaným marketingem. Na trh úspěšně uvedla tzv. binder, který umožňuje stáhnout hrudník transgender klukům.

Vítězem soutěže JA Studentská firma roku 2021/2022 se stala Booder company žáků Střední průmyslové školy dopravní v Praze

Národní finále soutěže s desítkou nejlepších studentských firem letoška se konalo 19. května v Americkém centru v Praze. Nyní čeká pětičlenný tým byznysmenů z Booder company mezinárodní klání studentských firem v Estonsku.

V letošním školním roce vzniklo na českých středních školách v programu JA Studentská firma 256 nových studentských firem. Z nich více než čtyřicet neváhalo a své podnikatelské úspěchy představilo veřejnosti na dubnovém veletrhu v Galerii Harfa v prodejních stáncích. K vidění byly tradiční kosmetické, dekorativní i gastro produkty, technologické novinky a aplikace, ale nechyběly ani zajímavé inovace jako designové reflexní prvky nebo podsedáky přizpůsobené na školní židle. I mezi nimi firma Booder company s neobvyklým stahovacím prádlem pro transsexuální dospívající kluky vyčnívala. Na veletrhu vybrala odborná porota nejlepší studentské firmy v deseti kategoriích – všech deset oceněných se následně utkalo v národním finále soutěže o titul JA Studentská firma roku 2021/2022.

Ve finále rozhodovaly výsledky zavedených firem, počáteční nápad i schopnost studentů svůj produkt zpropagovat. Finále probíhalo kompletně v anglickém jazyce a umění prezentovat svůj byznys porotě bylo významným hodnoticím kritériem. Vítěz bude totiž reprezentovat Česko v 33. evropském finále soutěže Gen-E 2022 12. až 14. července v Tallinnu.

„Vedle diplomů a hodnotných cen je právě zážitek z velké mezinárodní události cenou nejvyšší. Loňští vítězové byli o hrazenou cestu do zahraničí ochuzeni, když se mezinárodní finále kvůli koronaviru konalo pouze on-line, výsledkově byli ale velmi úspěšní – umístili se v kategoriích ‚nejlepší učitel‘ a ‚nejlepší ředitel studentské firmy‘. Věříme, že čeští studenti budou i letos v konkurenci zhruba 40 týmů mladých podnikatelů z celé Evropy hodně vidět, a to i díky unikátnímu podnikatelskému záměru, který firma Booder company prezentuje,“ uvedl Martin Smrž, ředitel české kanceláře vzdělávací organizace Junior Achievement (JA Czech), která na českých školách realizuje program JA Studentská firma od roku 1992.

Druhé místo v národním finále obsadili studenti Střední školy a vyšší odborné školy umělecké a řemeslné v Praze s firmou Cool hůl, která vyrábí elegantní vycházkové hole na míru. Třetí skončili studenti z Obchodní akademie, Střední odborné školy a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Hradci Králové, kteří se ve firmě Botelo věnují prodeji dekorací vyrobených z nevratných použitých skleněných lahví.

Výsledky národního finále soutěže JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2021/2022:

  • 1. místo: studentská firma Booder company ze SPŠ dopravní v Praze, pod vedením učitelky Dagmar Bohuňkové
  • 2. místo: studentská firmaCool hůl ze SŠ umělecké a řemeslné v Praze, pod vedením učitelky Lenky Barborové
  • 3. místo: studentská firma Botelo z OA, SOŠ a JŠ v Hradci Králové, pod vedením učitele Zdeňka Pospíšila

Výroční zprávy všech finalistů je možné zhlédnout na webu JA Czech.

Vzdělávací program JA Studentská firma

Praktický vzdělávací program pro střední školy JA Studentská firma funguje v České republice už od roku 1992. Studenti v rámci tohoto programu zakládají vlastní skutečnou obchodní společnost, která funguje pod vedením učitele a mentora z praxe. JA Studentská firma umožňuje studentům proniknout do problematiky fungování společnosti od jejího založení přes vedení a rozvoj po potenciální likvidaci. Jedná se o reálnou činnost, nikoliv fiktivní. Studenti se učí nejen všechny nutné administrativní postupy při zakládání firmy, ale i přijímat rozhodnutí nebo zapojit do svého byznysu společenskou odpovědnost. Vedle založení vlastní firmy se mohou účastníci vzdělávacího programu zároveň porovnat s ostatními v soutěžích JA Top Logo, Ja Media Cup nebo závěrečné JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU (první ročník proběhl v roce 1995). Na veletrhu JA EXPO, který se koná každoročně na jaře, mají studentské firmy možnost představit své výrobky a služby široké veřejnosti.

Zdroj: JA Czech

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme