Nejlepšími startupy Evropy jsou české projekty prosazující úspory energií a kyberbezpečnost

Jedna z největších startupových akcí roku – Disraptors Summit – vyvrcholila 11. října celoevropským finále. Tu kompletně ovládla obě česká želízka v ohni. Vítěznou trofej porota předala projektu Flowbox, který o den dřív zvítězil i v regionálním kole pro oblast Visegrádské čtyřky.

Cenu diváků získal startup GoodAccess. Speciální ocenění poroty si pak vysloužil švýcarský projekt Keego. 

Letošnímu ročníku dominovaly české startupy Flowbox a GoodAccess

Vítězný Flowbox se zabývá úsporou energií v budovách. Jejich software nejen monitoruje, ale také kontroluje a optimalizuje spotřebu energií tím, že propojuje jejich řízení do jediného místa. Díky získaným datům lze snížit spotřebu elektřiny zhruba o třetinu, spotřeba vody a tepla pak může klesnout víc než o polovinu. Řešení ve výsledku snižuje emise oxidu uhličitého až o 70 procent.

„Evropa je v energetické krizi, zároveň se snaží snížit svou uhlíkovou stopu a máme za to, že technologie, která tak markantním způsobem snižuje energetickou náročnost budov, může mít ve výsledku podstatně výraznější dopad než mediálně vděčné elektromobily. Flowbox je na masivním trhu, který prostě potřebuje změnu. Produkt vznikal řadu let a je dostatečně robustní. Výzva, před kterou projekt stojí, je dokázat, že prodávat Flowbox jako ‚krabicový produkt‘ je škálovatelné,“ uvádí Václav Pavlečka z venture kapitálového fondu Czech Founders, který se ujal role předsedy poroty.

Divácky nejúspěšnější startup GoodAccess, který se do evropského finále probojoval coby vítěz startupové soutěže Ynovate, vytváří kyberbezpečnostní software navržený zejména pro menší podniky. Řešení reaguje na současný svět postavený na vzdálené spolupráci a cloudových řešeních a sází na co největší jednoduchost a uživatelskou přívětivost. 

Z devíti finalistů porotu zaujal ještě švýcarský projekt Keego, který chce nahradit plastové sportovní lahve inovativními lahvemi, které budou udržitelné a zdravotně nezávadné. Patentované řešení z vrstvených materiálů, kdy vnitřek lahve tvoří titanová vrstva a vnější stranu plast, takže si lahev zachovává pružnost, přináší nespočet výhod. Nijak neovlivňuje chuť nápoje, neuvolňuje do něj mikroplasty, a je nesmírně odolné. Porota ocenila potenciál projektu zejména pro andělské investory.

Přehlídka úspěšných osobností z Česka i ze zahraničí

Kromě startupové soutěže byla na programu také vystoupení řady inspirujících osobností. Jako první na hlavním pódiu vystoupil Michal Šmída, zakladatel fintechového startupu Twisto, který prorazil s řešením odložených plateb a loni startup odprodal australské společnosti Zip za dvě miliardy korun v akciích kupující firmy. V rámci Disraptors Summitu vůbec poprvé promluvil o tom, jak vnímá propad hodnoty akcií o 90 procent. „To je život. Situace ve světě dopadla na firmu, která nás koupila. Dopadla by i na nás, kdybychom firmu neprodali. Je to ale svět akcií – hodnota může zase vyšplhat nahoru.“

Velkou dávku inspirace přineslo vystoupení Eriky Piirmets reprezentující estonskou vládní společnost pro digitalizaci e-Estonia, o níž se mluví jako o Applu mezi vládními organizacemi. Ačkoli Estonsko začínalo v 90. letech jako malá postsovětská země poznamenaná chudobou a kriminalitou, tehdejší vláda si předsevzala to změnit a vsadila přitom na digitalizaci. To, co začalo digitální identitou, vyústilo v průběhu let v komplexní řešení, které zahrnuje vše od cestování hromadnou dopravou, komunikace s úřady a bankami, až po online systém voleb a dokonale přívětivé byznysové prostředí. 

„Celou digitalizaci děláme ne proto, že je to cool, ale proto, abychom zlepšili kvalitu života každého jednotlivce. A to nejen pokud jde o Estonce, kterých je pouhých 1,3 milionu, ale i pro všechny ostatní, kteří jsou v kontaktu s naší zemí. Například firmu firmu u nás založíte během 15 minut, nejvíc času tedy nejspíš strávíte vymýšlením jejího názvu,“ zmínila ve své řeči Erika. 

Co očekávají startupy od Prahy? Lepší podmínky pro venture kapitál a talenty ze zahraničí, otevření městských zakázek a snížení byrokracie

Úspěšné ženy reprezentovala také Milena Králíčková, první žena v čele Karlovy univerzity. Už na jaře, kdy se ujala funkce rektorky, si předsevzala, že se bude snažit prohlubovat spolupráci univerzity s podnikatelským prostředím. Nyní tato spolupráce úspěšně funguje na úrovni celé univerzity i jednotlivých fakult. Samotná univerzita má na kontě dokonce několik úspěšných spin-offů. 

„Věřím, že Karel IV. by na současnou podobu univerzity byl hrdý. Minimálně by ho těšilo, jak je mezinárodní, což bylo jeho přáním už v době, kdy ji zakládal. Jen by se nejspíš nesrovnal s tím, že ji vede žena,“ poznamenala s úsměvem rektorka.

V hlavním programu vystoupili ještě Jakub Jurových, CEO společnosti Deepnote, která vyvíjí globálně úspěšný produkt popsatelný jako „švýcarský nůž pro datové vědce“, univerzální nástroj usnadňující práci těchto klíčových lidí.

Jednou z hlavních hvězd byl také Daniel Hejl, jeden ze zakladatelů nejhodnotnějšího českého startupu Productboard. Ten mimo jiné přiblížil, jak složitě vznikalo jeho řešení, které zefektivňuje práci produktových manažerů a využívají ho takové firmy jako Avast, Microsoft, Disney nebo Zoom. Navzdory zaběhlým startupovým praktikám Daniel prosazoval pomalý postup založený na dlouhodobém testování na klientech. 

„Postupně jsme vytvořili snad 16 různých variant. Na zákaznících jsme intenzivně testovali asi rok a půl. Namísto rychlého vyvinutí a prodeje průměrného řešení jsem se rozhodl jít složitější cestou a vytvořit nejlepší možný software. I za cenu toho, že jsem několik let pracoval zadarmo,“ komentoval spolumajitel českého jednorožce, který rozhodně nemá v úmyslu ho prodávat.

Ze zahraničí se živě připojila také Alyssa Carson, ambiciózní dívka podstupující astronautský trénink, jejímž snem je probojovat se do posádky, která jednoho dne poletí na Mars. Bohužel její spojení bylo problematické – snad jí na Marsu bude internet fungovat lépe.

Na poslední chvíli z důvodu náhlé rodinné situace musela zrušit své plánované vystoupení Holly Branson, dcera Richarda Bransona a pravděpodobná dědička konglomerátu Virgin. 

„Ačkoli jsme se nedočkali zrovna tohoto očekávaného vystoupení, letošní ročník se i tak nesl ve znamení ‚Women Power‘, za což jsem nesmírně vděčná. Každá z vystupujících žen prorazila v jiném oboru, mnohdy v silné mužské konkurenci, což vnímám jako signál, že situace žen v byznysu se postupně zlepšuje. Osobně mám za to, že ženský prvek je v podnikatelském prostředí čím dál důležitější. Mužský tah na bránu je totiž dobré rozředit ženskou empatií,“ uzavřela Petra Cihlářová, CEO investiční společnosti UP 271.

Redakčně upravená tisková zpráva

• Teritorium: Česká republika | Evropa
• Témata: Inovace a startupy

Doporučujeme