Letošní ročník byl co do počtu vystavovatelů zatím největší ve své historii. Celkem se zde představilo přes 1100 vystavovatelů a veletrh navštívilo přes 30 000 návštěvníků.
O mezinárodním charakteru veletrhu svědčí vysoký počet zastoupených zemí, kterých v letošním roce bylo 48 a zájem zahraničních delegací, jichž se přihlásilo 160. Celkem 61 % vystavovatelů bylo zahraničních a na veletrhu se formou národních pavilonů představilo 16 zemí.
Prioritními tématy letošního ročníku byl vývoj umělé inteligence, boj proti dronům, kybernetická bezpečnost a forenzní vědy. Téměř polovina firem nabízela vybavení pro bezpečnostní složky (od uniforem po drony), 30 % informační systémy a systémy pro zajištění kybernetické bezpečnosti a přibližně 8 % zbraně.
Veletrh vznikl v roce 1984 z iniciativy dodavatelů policie a četnictva s cílem podpořit jejich mezinárodní rozvoj a export. Od roku 1995 se Milipol koná pod záštitou francouzského ministerstva.
ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí
Česká republika měla na Milipolu 2023, který se konal na severovýchodním předměstí Paříže, již tradičně silné zastoupení. Na českém národním pavilonu se pod hlavičkou CzechTrade v rámci projektu OPPIK – Novum, podpora pro střední a malé podniky prezentovalo šest firem: AVEC CHEM, EO SECURITY, EURO SECURITY PRODUCTS – ESP, HAYASHI.CZ, KOUTNÝ, VZDUCHOTECHNIK.
Dalších 12 společností z České republiky se na veletrhu prezentovalo samostatně: SCILIF s.r.o. SUNFIBRE, Česká zbrojovka Colt, COMPELSON, FORSOLUTION, GRAPH AWARE Praha, HOLÍK INTERNATIONAL, INVASYS, PHONEXIA, PROTOTYPA, RETIA, SELLIER & BELLOT a SOLOMANUFACTURE / ULRAPORT.
Nejnovější technologie a inovace
Návštěvníci z řad odborné veřejnosti a mezinárodní delegace se však na veletrh Milipol nevypravily jen kvůli zbraním a bezpečnostním systémům, ale zejména kvůli nejnovějším technologiím a revolučním inovacím, které svědčí o dynamice oboru.
Sektor vnitřní bezpečnosti se těší v současné době zesílenému růstu, což je jednak důsledkem rostoucího počtu bezpečnostních hrozeb ve světě a probíhajícím technologickým převratům napříč téměř všemi sektory. Letošní ročník veletrhu Milipol 2023 jen potvrdil výkonnost tohoto sektoru.
Návrat války do Evropy dodal bezpečnostním otázkám novou perspektivu a překrývání světa obrany a bezpečnosti je stále silnější, ať už jde o šifrovanou komunikaci, detekci výbušnin, boj proti CBRN (jaderným, radiologickým, biologickým a chemickým) rizikům, sledovací drony, biometrii atd. Jsme svědky zrychleného šíření nových technologií a využívání umělé inteligence, ať už jde o informační a ochranné systémy, zpravodajství či kybernetická bezpečnost.
Celosvětové výdaje na bezpečnost dnes rostou rychleji než HDP a za rok 2022 se odhadují na 669 miliard eur, což přestavuje nárůst o 4,5 % oproti roku 2021 (zdroj: En toute sécurité).
Situace na francouzském bezpečnostním trhu
Francouzský bezpečnostní trh se v roce 2022 vyznačoval obzvláště silnou dynamikou s vysokým 7% růstem a ročním obratem ve výši 35 miliard eur. Velké firmy si jsou vědomy nezbytnosti investovat do kybernetické bezpečnosti a také stát rovněž navyšuje výdaje na modernizaci policie a četnictva. Státní výdaje na vnitřní bezpečnost státu se v loňském roce zvýšily o 8 % a v letošním roce se mají zvýšit o dalších 7 %. V tomto nárůstu se však z velké části promítá nutností připravit se na Olympijské hry.
K největším světovým hráčům v oblasti obrany a bezpečnosti patří celá řada francouzských firem, jako např. Atos, Thales, Sopra Steria, Airbus či Safran.
Veletrh se koná pod záštitou francouzského ministerstva vnitra jednou za dva roky a je výjimečnou přehlídkou těch nejnovějších inovací v oblasti vnitřní bezpečnosti, a tou jsou ochrana osobních údajů, informační a komunikační systémy, business a industrial intelligence, forenzní policie, udržování pořádku, boj proti terorismu, ochrana průmyslových a speciálních areálů, boj proti organizovanému zločinu, bezpečnost na veřejných prostranstvích a v budovách, bezpečnost dopravy, zabezpečení přístavů a letišť, kontrola hranic, silniční bezpečnost, bezpečnost v oblasti vězeňské služby, zajištění bezpečnosti v ropném průmyslu a zpracování zemního plynu, boj proti kybernebezpečí a kyberkriminalitě, soukromé bezpečnostní služby.
Na rozdíl od trhu „defense“, kde jsou jedinými zákazníky vlády, je tento sektor mnohem širší a zahrnuje velké množství potenciálních klientů, jak veřejných, tak soukromých.
Perspektivními sektory v oblasti vnitřní bezpečnosti a obrany jsou obchod s kamerovými a detekčními systémy, prodej dronů, zajištění bezpečnosti francouzských letišť, videoostraha a kamerové systémy, kybernetická bezpečnost, vybavení pro bezpečnostní složky, elektronická bezpečnost (zabezpečovací systémy, kontrola přístupu) a modernizace telekomunikační sítě Ministerstva vnitra.
Úspěch české firmy
Stejně jako v předchozích letech veletrh vybírá a oceňuje v rámci Milipol Innovation Awards ty nejlepší inovace. Mezi letošními oceněnými byla i česká firma PHONEXIA, která zvítězila v kategorii „krizové řízení“. Oceněna byla za konverzačního agenta určeného k aktivaci v případě, že jsou služby tísňového volání příliš přetížené.
Konverzační agent, na jehož vývoji se podílí 38členný tým z různých institucí, bude s volajícím komunikovat, jako by na druhém konci linky byl skutečně lidský operátor. Vyslechne volajícího a v případě potřeby požádá o případná upřesnění požadovaná záchrannými službami. Konverzační agenti nemají v žádném případě nahradit operátory tísňových linek; slouží pouze k navýšení jejich kapacity v případě přetížení call center. Konverzační agenti by mohli být užiteční zejména při velkých přírodních katastrofách, jako jsou povodně a tornáda ( pro více informací viz Vainqueurs Milipol Innovation Awards 2023 | Milipol Paris).
Další ročník veletrhu Milipol Paris se bude konat 18-21. listopadu 2025. Zahraniční mutace veletrhu se konají i v dalších prioritních regionech: Milipol Quatar v Dauhá, Milipol Asia-Pacific v Singapuru a Milipol India v Novém Dillí.