Nejúspěšnější rok automobilky ŠKODA na irském trhu

V roce 2019 automobilka ŠKODA dosáhla dalšího významného úspěchu na irském trhu. Po mnohaletém úsilí nakonec předstihla automobilku Nissan a stala se pátým největším prodejcem automobilů v Irsku (podle tržeb). Vše nasvědčuje tomu, že v roce 2020 dojde k dalšímu růstu prodejů a pevnému zakotvení automobilky na vydobyté pozici.

Herrndorff / Shutterstock.com

ŠKODA je v Irsku distribuována společností ŠKODA Ireland Ltd. prostřednictvím sítě 27 autorizovaných prodejců s podílem 7,95 % na místním automobilovém trhu.

V roce 2019 sice došlo ke snížení prodejů nových osobních automobilů všech značek na irském trhu o 6,8 % na 117 031, nicméně v letošním roce automobilky předpovídají růst na 120 tis. vozů. Z tohoto vývoje bude zcela jistě profitovat i ŠKODA. Nutno dodat, že v roce 2019 došlo ke zvýšení celkového dovozu ojetých vozů o 12,9 % ve srovnání s rokem 2018. 

V posledních 3 letech tak dosáhly tyto dovozy na místní poměry neuvěřitelné výše 307 900 vozů. Byl tak ovlivněn i trh s novými vozy. Oslabení britské libry a nejistota ohledně brexitu zapříčinily, že nákupy ojetých vozů ve Velké Británii byly výrazně levnější než nákupy ojetých a nových vozů v Irsku. Dovoz ojetých vozů se tak stal největší výzvou pro automobilový trh v Irsku.

John Donegan, ředitel ŠKODA Ireland, v komentáři k roku 2019 uvedl: „ŠKODA zažila svůj nejúspěšnější rok na irském trhu, když se vyšplhala na páté místo s 9 300 vozy dodanými zákazníkům. Nové vozy SCALA a KAMIQ umožnily zvýšit nabídku pro naše zákazníky. Automobilový průmysl se mění rychleji než kdykoli předtím. Elektrifikace, digitalizace a alternativní řešení mobility v nadcházejících letech přinesou naší značce v Irsku výzvy a příležitosti.“

Velvyslanectví České republiky v Dublinu úzce spolupracuje se ŠKODA Ireland a snaží se napomáhat propagaci vozů ŠKODA na obchodních, společných a kulturních akcích. Příkladem mohou být dva ročníky úspěšné prezentace ŠKODA auto na společně pořádaných módních přehlídkách českých návrhářek s názvem ŠKODA Czech Fashion Show.

Irsko je samozřejmě perspektivním trhem i pro elektromobily značky ŠKODA. V roce 2019 došlo na zeleném ostrově ke ztrojnásobení prodejů bateriových elektrických vozidel (BEV) všech značek ve srovnání s rokem 2018 na 3 444 vozů a k prodeji 1 343 hybridních vozidel (PHEV). ŠKODA se hodlá zaměřit především na prodeje hybridních vozidel, která jsou považována za odrazový můstek do elektrické budoucnosti. V letošním roce plánuje prodat minimálně 250 hybridních vozů Superbu iV PHEV.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Dublinu (Irsko). Autor: Eoin Brennan, ekonomický specialista.

• Teritorium: Irsko
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme