Oceněny byly firmy s největším objemem exportu, největším meziročním nárůstem i nejvyšším počtem exportních destinací. Hlavními partnery soutěže jsou Dun & Bradstreet, Česká exportní banka a EGAP.
Prezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Zajíček zdůraznil strategický význam tuzemských exportérů pro ekonomiku, především v kontextu současné debaty o konkurenceschopnosti evropské ekonomiky v současných turbulencích na globálních trzích.
„Čeští exportéři jsou klíčovým tahounem naší ekonomiky a zaslouží si naši podporu. Právě díky nim zůstává Česká republika konkurenceschopná i v náročných mezinárodních podmínkách. Tato soutěž není jen oceněním jejich úspěchů, ale také připomínkou toho, jak důležité je vytvářet českým podnikům podmínky pro jejich další rozvoj,“ řekl Zdeněk Zajíček.
Společnost Škoda Auto zvítězila díky rekordnímu exportu za rok 2023 v hodnotě 521 miliard korun. Na druhém místě se umístil koncern Agrofert, který vyvezl zboží v hodnotě více než 126 miliard korun, a třetí příčku obsadil Foxconn CZ Group s exportem přes 125 miliard korun.
Future of Export Summit 2024 nastínil budoucí směry pro český export
V kategorii největšího meziročního nárůstu exportu byla oceněna zbrojařská společnost Excalibur International a.s., jejíž vývoz mezi lety 2022 a 2023 vzrostl o 137,88 %. Mezi středně velkými exportéry (objem vývozu 100–500 milionů korun) zvítězila společnost AXIS a.s. s nárůstem o 86,53 %. Na druhém místě se umístila Pražská strojírna a.s. s nárůstem exportu o 52,15 %, a třetí příčku obsadila firma J4 s.r.o., která navýšila svůj vývoz o 47,45 %.
V kategorii firem s největším počtem exportních destinací získala první místo firma CommScope Czech Republic, která své produkty dodává do 115 zemí světa. Na druhé příčce pak skončila Česká zbrojovka a.s., která vyváží do 96 zemí, a třetí příčku obsadila automobilka Škoda Auto, jejíž výrobky směřují na pětadevadesát národních trhů světa.
Soutěž tradičně také vyzdvihla nejlepší exportní transakce podpořené státem. V hodnocení České exportní banky (ČEB) zvítězila firma Škoda Transportation Group, která zaujala svými inovativními řešeními pro veřejnou dopravu. V hodnocení Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) se na první příčce umístila firma Bednar FMT s.r.o., jejíž zemědělské stroje našly uplatnění i v náročných podmínkách na Ukrajině.
Nejlepším exportérem podle Dun & Bradstreet je společnost Alensa
V hodnocení společnosti Dun & Bradstreet uspěla společnost Alensa s.r.o., on-line prodejce kontaktních čoček, brýlí a produktů péče o oči, která působí na 31 trzích. Oceněna byla za svou stabilitu a dynamiku růstu na mezinárodních trzích.
„Dlouhodobou strategií společnosti Alensa je udržitelný a dlouhodobý růst, v návaznosti na potřeby zákazníků, ale i spokojenost zaměstnanců, kteří jsou klíčem k našemu úspěchu. Už několik let po sobě je náš růst dvouciferný, a to i v době, kdy právě v roce 2023 došlo vlivem vysoké inflace ke globálnímu poklesu nejen spotřebitelské poptávky, ale celé oblasti e-commerce. Dalším důležitým aspektem je, že společnost je dlouhodobě zisková, i přesto že poslední dva roky výrazně investujeme vedle technologií i do budování pobočkové sítě optik Alensa v Česku, Slovensku nebo Maďarsku,“ vysvětluje Radek Hejl, spolumajitel a CEO společnosti.
Soutěž Exportér roku, pořádaná Hospodářskou komorou ČR ve spolupráci se Středním podnikatelským stavem a Asociací pro podporu podnikání, oceňuje úspěchy českých vývozců již třicet let. Jubilejnímu ročníku poskytli svou záštitu předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová, předseda vlády Petr Fiala a primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. Hlavními partnery soutěže jsou Dun & Bradstreet, Česká exportní banka a EGAP.