Největší korejský vodíkový veletrh udává budoucí trendy

Veletrh H2 MEET věnovaný problematice vodíku proběhl mezi 13. a 15. září 2023 ve výstavním centru KINTEX ve městě Goyang v provincii Gyeonggi-do.

Každoroční akce, která je největší svého druhu v Koreji, se letos zaměřila mimo jiné na nové trendy v celém procesu využití tohoto plynu – od výroby, přes skladování až po jeho využití. V mnoha těchto oblastech mají české soukromé společnosti i výzkumné ústavy co nabídnout.

Ilustrační fotografie

Veletrh, který si klade za cíl zdůraznit význam vodíkového průmyslu jako budoucího motoru růstu, se konkrétně zaměřil na otázky elektrolýzy vody, bezpečnost dopravy i vodíkových stanic. Prostor věnoval také vodíkové mobilitě a palivovým článkům. Zvláštní pozornost byla letos věnována otázce zachytávání a ukládání CO2, který může při výrobě vodíku z fosilních paliv vznikat. Jedná se o proces zachytání tohoto odpadního plynu a bezpečné uložení tak, aby se neuvolňoval do atmosféry a docházelo tak ke zmírňování škodlivých emisí.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Součástí akce bylo rovněž množství konferenčních aktivit, při kterých vědci, politici i podnikatelé diskutovali o nastavení politik tohoto segmentu a sdíleli své vize do budoucna. „Přivítali jsme 303 podnikatelských subjektů a vládních organizací z 18 zemí světa,“ uvedl Young Park z pořadatelského týmu. „Přestože Česko letos zastoupené není, rádi bychom jej do budoucna přivítali,“ připomněl.

Jen produkce samotného vodíku dosáhla za minulý rok 2022 tržního podílu v Koreji ve výši téměř 1 mld. USD, palivových článků skoro 1,6 mld. USD a automobilů na vodíkový pohon až 3,7 mld. USD. Vzhledem k rostoucímu zájmu o tento čistší nosič energie lze předpokládat rovněž rostoucí trend tohoto podílu.

V současnosti se v Koreji pozornost zaměřuje především na zvýšenou účinnost systému elektrolýzy vody pro cenově dostupnou výrobu tzv. obnovitelného vodíku, tedy takového, který je vyráběný pomocí elektrolyzérů štěpením vody a potřebná energie je zcela pokryta obnovitelnými zdroji, dále pak na vodíkové potrubí pro jeho levnější a přímou dopravu, cenově dostupnou výrobu oceli prostřednictvím přímé redukce železné rudy vodíkem, rozvoj infrastruktury pro kapalný vodík a v neposlední řadě na rozvoj vodíkové mobility všech typů.

Ilustrační fotografie

Korejský trh není jednoduchý. Firmy při svém vstupu čelí plnění přísných korejských bezpečnostních předpisů a norem, kdy hlavní autoritou je Korea Gas Safety Corporation. Potíž mohou mít rovněž se získáváním kvalitních informací o tamním trhu a se sladěním svého postupu s Korejským zákonem o vodíku. V neposlední řadě bývá komplikací nedostatek vládních pobídek pro zahraniční společnosti a zdlouhavé administrativní postupy.

Další důležité informace k tomuto odvětví korejského trhu je možné získat na odkazech H2KOREA, 2. YouTube kanál Ministerstva dopravy, průmyslu a energetiky KR, IEA Korea Hydrogen Economy Roadmap 2040. V případě zájmu mohou české společnosti kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na adrese commerce_seoul@mzv.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Soulu (Korejská republika). Autor: Jakub Kopecký, ekonomický specialista.

• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí

Doporučujeme