Největší testovací centrum pro autonomní mobilitu na světě bylo slavnostně otevřeno v Sokolově

Přesným názvem FMDC: Future Mobility Development Center představuje unikátní 600 ha rozsáhlý komplex s investicí BMW Group přes 300 mil. EUR. Jedná se o nejmodernější testovací polygon v Evropě, který bude tvořit samořiditelnou budoucnost.

Agentura CzechInvest jednala se společností BMW o umístění vývojového centra v České republice a pomohla při výběru vhodné lokality na Sokolovsku.

Vývojový a testovací komplex má desítky kilometrů silnic všeho druhu, včetně dálničního okruhu.
Vývojový a testovací komplex má desítky kilometrů silnic všeho druhu, včetně dálničního okruhu. Foto: CzechInvest | CzechInvest

V roce 2018 vzniklo společné Prohlášení o strategické spolupráci mezi vládou České republiky a BMW AG. CzechInvest je v rámci svých AfterCare služeb nadále připraven poskytovat podporu rozvoji výzkumných a vývojových aktivit společnosti BMW ve strategických segmentech autonomního řízení, digitalizace a nejmodernějších technologií v České republice.

„CzechInvest už nyní diskutuje možnost rozšíření projektu a zapojení dalších českých firem a institucí do spolupráce. Aktuálně se agentura snaží vybudovat více podobných infrastruktur na podporu výzkumu, vývoje a inovací. Pro zástupce českých ministerstev, regionů, univerzit a firem jsme uspořádali studijní cestu do otevřených inovačních infrastruktur pro sektor mobilita v Británii, aby načerpali inspiraci,“ uved Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a ochodu pověřený řízením agentury CzechInvest.

Vývojový a testovací komplex má desítky kilometrů silnic všeho druhu, včetně dálničního okruhu. Disponuje také dalšími prvky, se kterými se setkáváme v každodenní dopravě, od dopravního značení přes simulaci různých podmínek na cestě až po možnost bezpečného testování nečekaných situací jako vběhnutí zvěře do silnice, výmoly na trase atd. Součástí je také tunel či parkovací dům pro autonomní parkování.

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl

Doporučujeme