Německo má novou strategii výstavby plynových elektráren

Cílem Německa je stát se do roku 2045 klimaticky neutrální průmyslovou zemí. Spolková vláda proto schválila novou strategii pro výstavbu plynových elektráren, které budou schopné vyrábět energii ze zeleného vodíku.

Spolkový kancléř Olaf Scholz, ministr hospodářství Robert Habeck a ministr financí Christian Lindner se dohodli na klíčových prvcích nové strategie pro elektrárny. Na rozvoji vodíkové infrastruktury by se mohlo podílet i Česko.

Ilustrační fotografie

Mluvčí vlády Steffen Hebestreit zdůraznil, že strategií pro elektrárny připraví spolková vláda půdu pro investice do bezpečného a ke klimatu šetrného zásobování energií. Nové plynové elektrárny mají být provozovány na zemní plyn pouze přechodně. V letech 2035 až 2040 mají přejít ze zemního plynu na zelený vodík. Přesná data transformace mají být stanovena v roce 2032.

Německá vláda svou strategií pro elektrárny usiluje o to, aby se vyráběl dostatek elektřiny i v případě, že bude k dispozici málo sluneční a větrné energie. Nové elektrárny mají být postaveny v takzvaných „systémově obslužných“ lokalitách, tedy především v uzlech v blízkosti energeticky náročných velkých průmyslových komplexům. Prostřednictvím strategických prvků vytvoří německá vláda zároveň jistotu plánování pro investory, protože investice do elektráren bude dotovat z Fondu pro klima a transformaci (Klima und Transformationsfond).

Veletrh vodíkových technologií

Vzhledem k tomu, že se jedná o velké investiční projekty, bude potřeba podpora ze zahraničí. Projekt tak představuje příležitost i pro české subjekty. Vypsání výběrových řízení na nové kapacity až 4 x 2,5 gigawattů (GW) jako „H2-ready“ plynové elektrárny se očekává v blízké době. Nové elektrárny by měly být zpočátku schopny provozu na zemní plyn a později na všechny „barvy“ vodíku – nejlépe na ten z ekologických zdrojů, tedy zelený.

S transformací elektrárny na vodík se počítá přibližně od roku 2035. České subjekty mohou také zvážit účast na největším světovém veletrhu dodavatelů vodíkových technologií Hydrogen Technology Expo Europe. Veletrh se bude konat na podzim od 23. do 24. října 2024 v Hamburku a Česko tady bude mít zastoupení v rámci vlastního stánku.

Německá vláda zároveň jedná s Komisí EU o vytvoření vodíkové trhu pro budoucnost. Svůj koncept hodlá předložit do léta. Tento trh by měl začít fungovat v roce 2028. V zájmu zajištění dodávek mají elektrárny H2 v budoucnu zůstat v pohotovosti pro hodiny s nízkým výkonem. Německá vláda je kromě vodíku otevřena i dalším technologiím. Již nyní podporuje výzkum a vývoj, například zachycování a ukládání oxidu uhličitého (CCS) a jadernou fúzi.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Berlíně (Německo). Autorka: Hana Švédová, ekonomická specialistka.

• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme