To přináší náklady a také zaškolení personálu, kde mohou české firmy poskytnout své know-how, odzkoušená praktická řešení a zkušenosti z řady mezinárodních projektů. Kybernetická bezpečnost tak Němce intenzivně zaměstnává a Češi nabízí řešení od AI chatbotu přes bezpečný router až po evropskou databázi hrozeb.
Čtyři přední české firmy s inovativními řešeními v oblasti kybernetické bezpečnosti se na začátku dubna s podporou Velvyslanectví ČR prezentovaly v Berlíně. Představily své služby německým IT konzultantům, distributorům softwaru a dalším expertům z celkem 15 společností v oblasti kybernetické bezpečnosti.
ExportMag.cz: Startup spojil zdravotní rehabilitaci, hru a virtuální realitu
Svá řešení představily tyto české firmy:
- Resistine vyvíjí asistenta kybernetické bezpečnosti s umělou inteligencí. Ten podobně jako chatbot komunikuje s uživateli, upozorňuje na hrozby a navrhuje kroky k eliminaci nebezpečí.
- Greycortex používá nejnovější detekční techniky pro inovativní monitoring sítí. Pomocí AI probíhá analýza sítě v reálném čase a potenciální hrozby jsou automaticky blokovány.
- Whalebone se věnuje zlepšování evropské architektury kybernetické bezpečnosti v rámci projektu DNS4EU. Cílem je provozovat společnou evropskou databázi hrozeb, do níž budou mít přístup všichni občané a instituce. To znamená, že si databáze pamatuje agresory a snižuje riziko více útoků jednoho agresora na evropské sítě.
- Turris vyrábí internetové routery, které jsou nejen výkonné, ale i bezpečné. Mají schopnost ukládat datové toky lokálně, rozpoznávat útoky na síť a zaručit tak bezpečné používání internetu.
Během tříhodinové akce se živě diskutovalo u české bramboračky a piva a snad také otevřely nové cesty česko-německé spolupráce v této oblasti.