Zajímavá pole spolupráce se otevírají nejen v oblasti vodíku, ale rovněž pro dodavatele a odběratele biometanu. České firmy se na konci října zúčastnily veletrhu Hydrogen Technology Expo 2024 v Hamburku.
Na samotném veletrhu české firmy registrovaly zájem o inovativní technologická řešení, zejména pro uskladnění vodíku či membrány pro elektrolyzéry.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
V rámci doprovodného programu veletrhu zástupci jedenácti českých firem z oblasti vodíkových technologií navštívili společnosti GP Joule i HHLA – Hamburger Hafen Logistik Aktiengesellschaft. GP Joule chystá své integrované projekty na řadě míst v Německu, protože základna firmy je jak v Šlesvicko-Holštýnsku, tak na jihu Německa. Jak se ukázalo na jednáních, tato společnost má detailní představu také o vodíkovém prostředí v Česku.
Přístavní logistika
Další navštívená firma HHLA se komplexně zabývá přepravou v rámci hamburského přístavu a také mezi jednotlivými přístavními terminály, kterých po Evropě spoluvlastní desítky. Unikátní model takto rozsáhlé logistické společnosti nabízí zajímavou rozvahu nad optimalizací procesu zelené transformace. Firma potvrdila, že existují typy přepravy, které nelze modernizovat jinak než s pomocí vodíkových technologií. Společnost prošla v uplynulých týdnech privatizačním procesem, kdy dosavadní majoritní akcionář, spolková země Hamburk, snížil svůj podíl ve prospěch švýcarské MSC.
Mezi jedenácti českými firmami, které se zúčastnily hamburského veletrhu, byly zastoupeny společnosti jak z oblasti výroby vodíku, tak dodavatelé technologií pro výrobu a uskladnění. Současně se mezi zástupci firem našli i spotřebitelé vodíku.
Samotný veletrh Hydrogen Technology Expo se počtem 800 vystavovatelů stal celosvětově největším letošním vodíkovým veletrhem. Český stánek hostil během prvního dne Český vodíkový večer, na který se dostavila řada význačných hostů z vodíkových clusterů jednotlivých spolkových zemí (Sasko, Severní Porýní – Vestfálsko, Dolní Sasko a další), pořadatelé veletrhů a novináři.
Firmy tak navázaly celou řadu nových kontaktů, v mnoha případech se setkaly s protějšky, se kterými již vazby mají. O současných pokrocích ve vodíkovém hospodářství v Česku zde informoval zástupce Velvyslanectví ČR v Berlíně. Účastníci mise z řad firem následně vyhodnotili akci jako velmi přínosnou.
Akce byla podpořena z prostředků projektů na podporu ekonomické diplomacie PROPED a vznikla ve spolupráci ambasády a agentury CzechTrade. Mise se zúčastnily následující firmy: 2JCP, Baest, Cylinders Holding, SVÚM, České dráhy, Karlovarská agentura rozvoje podnikání, Materiálový a metalurgický výzkum, PARTORY, Pražská plynárenská, PROMET Group, Tailormem.