Němečtí průmyslníci nesmí očerňovat obnovitelné zdroje. Zakázal jim to soud

Politicky motivované výroky představitelů německé průmyslové a obchodní komory nejsou dovoleny, potvrdil nejvyšší správní soud v Německu. Jedná se například o výroky zpochybňující expanzi obnovitelných zdrojů energie a vyřazování jaderných reaktorů.Německá průmyslová a obchodní komora DIHK, jež je zastřešujícím orgánem pro 79 komor z celého území Německa, se nesmí míchat svými vyjádřeními do politiky. Nejvyšší správní soud v Lipsku v tomto duchu potvrdil své rozhodnutí z roku 2016. Prezident DIHK Eric Schweitzer se totiž často vyjadřuje k aktuálním politickým rozhodnutím berlínské vlády.

U soudu si stěžoval jeden z výrobců větrných turbín. Firma nesouhlasila s názory DIHK, že expanze obnovitelných zdrojů a vyřazování jaderných bloků poškozuje německé hospodářství. Stejně tak by šéf komory neměl kritizovat zvyšování minimální mzdy a věk pro odchod do důchodu, upozornil deník Süddeutsche Zeitung.

Soud konstatoval, že komora ignorovala jeho rozhodnutí z roku 2016, protože se opakovaně vyjadřuje i k tématům, jež nespadají do kompetence komory a jejich členů. Obchodní komory mají především zastupovat a obhajovat práva svých členů v daných regionech a vyjadřovat se k politice pouze v případě, že se dotýká ekonomiky v daném regionu. Nejsou dovoleny ani polemické výroky, jež vedou ke konfliktním a emočně vypjatým situacím.

Jako příklad uvedli soudci vyjádření, kdy je ochrana klimatu spojována s nižší životní úrovní. Například výrokem, zda se společnost chce vrátit do doby, kdy se přes Alpy do Itálie jezdilo automobilem o výkonu 34 koňských sil. Podle správního soudu mají členové DIHK právo z organizace vystoupit, pokud s takovými výroky nesouhlasí.

Rozhodnutí přivítal Kai Boeddinghaus, jenž šéfuje konkurenční asociaci svobodných komor BffK. Dlouhodobě bojuje proti povinnému členství firem v hospodářských a obchodních komorách. „Po rozhodnutí z Lipska by měla být organizace DIHK pod značným tlakem,“ doufá Boeddinghaus. Zástupci DIHK už v roce 2016 slíbili, že budou dodržovat zákonné meze a zdrží se politických komentářů.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: František Novák

• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme