NenoVision: Na dotek atomů

Firma vyrostla ze studentského projektu výzkumného centra CEITEC. NenoVison měří topografii, drsnost či tuhost materiálů a to vše v nanoměřítku. Brány byznysu jim otevřela spolupráce s experty z JICu.

Představte si, že poprvé v životě vidíte neobvyklý předmět. Dokážete popsat jeho barvu a tvar, na základě předchozích zkušeností možná odhadnete i jeho hmotnost. Jenže dokud ho nevezmete do ruky, nebudete vědět, jestli je těžký nebo lehký, jakou má strukturu ani jestli je studený nebo teplý. A právě možnost „doteku“ přináší do světa elektronové mikroskopie firma NenoVision.

LiteScope AFM-in-SEM | NenoVision

Pamatujete na hodiny biologie? Na prvoka v mikroskopu? Takové byly i první zkušenosti Jana Neumana z firmy NenoVision se světem mikroskopie. Jenže od optického k elektronovému mikroskopu – natož pak k mikroskopu využívajícímu atomárních sil – byl přeci jen kus cesty. Mikroskop atomárních sil dokáže oproti tomu optickému zobrazovat násobně menší věci.

A navíc mikroskopie atomárních sil doplňují ke zraku další schopnost – hmat. „Naše technologie se dá představit jako gramofonová deska (vzorek) a snímací hrot. Jezdíme po povrchu materiálu, a dokážeme tak velmi přesně změřit jejich topografii, drsnost nebo třeba tuhost. Šťoucháme do něj, a tím měříme jeho mechanické i jiné vlastnosti v nanoměřítku,“ vysvětluje zakladatel a CEO firmy NenoVision Jan Neuman.

Vidíme jednotlivé atomy

Mikroskopie atomárních sil není žádná novinka, v laboratořích se používá už desetiletí. Co je v případě NenoVision naprosto unikátní, je způsob propojení s mikroskopií elektronovou, tedy „vizuální“ a „hmatové“ mikroskopie. Vývojářům z Brna se podařilo vytvořit „krabičku“ tak kompaktní, že se obě technologie dají používat současně.

A jedinečná je i technická úroveň. „V elektronovém mikroskopu dokážeme měřit 16 různých vlastností – mechanických, elektrických, magnetických a mnoho dalších – a ty porovnáváme s tím, co vidí elektronový mikroskop,“ pokračuje Jan Neuman.

Jak už název napovídá, firma NenoVision se zaměřuje na nanosvět a vývoj zařízení, které umožňují posouvat hranice materiálů a zařízení, který speciální vlastnosti nanosvěta využívají. „Mikroskopie atomárních sil, kterou využíváme, je jednou z nepřesnějších metod na světě, která dokáže vidět jednotlivé atomy,“ dodává Jan Neuman.

Využití je široké. Když vědci vyvíjejí nový materiál, potřebují znát jeho vlastnosti – tedy nejen se na něj dívat, ale znát jeho přesnou strukturu, elektrické či mechanické vlastnosti. Jedině tak můžou pochopit vady daného materiálu, zjistit důvod, proč degradují, a způsob, jak dané chyby odstranit.

„Může jít o kovy, slitiny, 2D materiály, polymery, keramiky nebo v poslední době velmi zkoumané baterie. Díky tomu, že vědci vidí, co se děje během nabíjení a vybíjení, dokážou zjistit, jak se změnily elektrické vlastnosti jednotlivých komponent v nanoměřítku, dokážou lépe predikovat, jak se budou baterie chovat. A designovat je tak, aby měly větší kapacitu, déle vydržely a byly bezpečné,“ vysvětluje Jan Neuman.

JIC jako první investor

NenoVision vznikl jako studentský projekt – a jako první spin-off výzkumného centra CEITEC. Ne náhodou stál Jan Neuman ještě jako doktorand a projektový manažer u jeho vzniku. Díky tomu nahlédl pod pokličku transferu technologií a poznal také lidi z JICu. Díky naší podpoře a podpoře profesora Šikoly, u kterého Jan Neuman doktorát dělal, měla komercializace studentského nápadu velmi hladký průběh. „Vytvořili jsme funkční vzor a odkoupili licenci,“ vzpomíná Jan Neuman.

Sídlo CEITEC VUT v Brně | CEITEC

Pak ale začala ta složitější část: samotný byznys. „A v tom nám JIC ohromně pomohl. Vzpomínám na hodiny s Hankou Šudákovou, která nás provázela prvními kroky. A i další mentoři a koučové, kteří nás v tom nenechali samotné a pořád nám pomáhají růst,“ usmívá se Jan Neuman. JIC byl také prvním investorem, do firmy NenoVision vložil 2,5 %. „Je to pro nás známka důvěry – v nás a v náš produkt. Jsme vděční za všechno, co jsme od JICu dostali, a proto se to teď snažíme do komunity vracet. Moc rádi chodíme na akce a sdílíme zkušenosti s dalšími, začínajícími podnikateli,“ pokračuje Jan Neuman.

Firma NenoVision se postupně zapojuje také do jedné z globálních výzev. Tou je polovodičový průmysl a stále rostoucí požadavky na výkon procesorů, nízkou spotřebu a malé rozměry. „Ve spolupráci s firmou Thermo Fisher Scientific v Brně jsme vyvinuli techniku pro charakterizaci tranzistorů a odhalování příčin jejich selhání, tzv. Failure analysis. Toto unikátní řešení jsme letos představili na přední polovodičové konferenci ISTFA v USA, a zaujali tak přední světové výrobce polovodičových součástek,“ říká Jan Neuman.

Brno je značka špičkové kvality

Instalace už mají kromě Česka také v mnoha zemích světa: v Americe, Koreji, Číně, Německu nebo ve Francii – a postupně své zastoupení rozšiřují. „Naší vizí je dodávat vědcům a technologům unikátní zařízení, které jim pomůže posouvat hranice vědy nebo technologické hranice produktů dopředu,“ vysvětluje Jan Neuman. Rozšiřovat portfolio o další produkty zatím neplánují. Stávající produkt LiteScope 2.5 by chtěli spíš zjednodušovat a upravovat na míru jednotlivým zkoumaným materiálům – tedy polovodičům, bateriím, materiálovému výzkumu a dalším.

Cest, jak produkt dostat do povědomí relevantních lidí, je podle Jana Neumana potřeba vyšlapat víc. Je třeba být vidět, získávat podporu od kapacit v oboru a zároveň umět i širší komunitě vysvětlit přidanou hodnotu. „V tomto ohledu jsme na správném místě a máme se zde od koho učit. Pocházíme totiž z předního mikroskopického prostředí na zemi – a to z #brnoregion. Je to pro náš startup opravdu zásadní výhoda. Nikomu nemusíme sáhodlouze vysvětlovat naše zázemí. Stačí říct ‚Su z Brna‘ a lidé z mikroskopické komunity po celém světě řeknou ‚No jasně!‘,“ uzavírá s úsměvem Jan Neuman.

• Oblasti podnikání: Nanotechnologie | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme