Neočkovaní Češi budou moci v létě do Chorvatska s testem

Balkánská země připravila projekt „Chorvatsko, Vaše bezpečná destinace“, v rámci kterého označí důvěryhodné podniky samolepkami „Stay Safe in Croatia“. Ty budou znamenat záruku bezpečnosti.

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček zakončil 17. března 2021 dvoudenní oficiální návštěvu Chorvatska. S ministryní turismu a sportu Nikolinou Brnjac jednal o podmínkách turismu během letní sezony, s ministrem zahraničí Gordanem Grlić Radmanem pak zejména o rozšíření EU, problematice západního Balkánu či o průběhu pandemie.

Chorvatsko je nejčastější destinací Čechů během letní turistické sezony. I přes pandemická omezení loni vyrazilo do Chorvatska na dovolenou přes půl milionu Čechů. „Chorvatsko se velmi aktivně na léto připravuje. Pandemická situace v zemi je v tuto chvíli stabilní a s určitými omezeními tak připravují zemi na letní sezonu. Turisti budou muset přijet s testem a řídit se všemi aktuálními nařízeními. To se týká samozřejmě těch, kteří ještě nebudou očkováni. Zároveň chce Chorvatsko zajistit také dodržování ze strany hotelů, restaurací, kaváren, ale také památek nebo muzeí,“ okomentoval jednání na ministerstvu turismu šéf české diplomacie Petříček.

Země připravila projekt „Chorvatsko, Vaše bezpečná destinace“, v rámci kterého označí důvěryhodné podniky samolepkami „Stay Safe in Croatia“. Ty budou znamenat záruku bezpečnosti. Turisté budou moci instituce či podniky hodnotit. Pokud dojde k závažným prohřeškům, dotyční o označení přijdou. „Myslím, že je to inspirativní i pro nás. Také chceme do Česka vrátit turismus, až to bude jen trochu možné,“ dodal Petříček.

Se svým protějškem pak český ministr zahraničí diskutoval o vývoji pandemie v Evropě i o distribuci vakcín. Petříček také osobně chorvatské straně poděkoval za nabídku pomoci s léčbou covidových pacientů. Chorvatsko přislíbilo možnost postarat se až o desítku z nich. „Velmi si toho vážíme. Uvidíme, jak se bude situace v Česku vyvíjet,“ řekl Petříček.

S Gordanem Grlić Radmanem šéf české diplomacie debatoval zejména o rozšiřování EU, situaci na Balkáně, iniciativě Trojmoří či o kultuře. I v sídle chorvatského ministerstva zahraničí pak přišla řeč na zajištění bezpečného turistického koridoru pro letní sezonu či o znovuotevření konzulárních jednatelství české ambasády v Rijece a Splitu.

• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas
• Teritorium: Chorvatsko | Evropa | Zahraničí

Doporučujeme