Nespolehlivých plátců DPH v Česku přibývá historicky nejrychlejším tempem

Mezi kvartální přírůstek subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH nebo jsou označeny jako nespolehlivé osoby, byl v prvních třech měsících letošního roku nejvyšší od spuštění registru v roce 2017.

Na černé listině přibylo podle analýzy společnosti Dun & Bradstreet 1 357 firem. Jejich celkový počet přesáhl 25 700.

Ilustrační fotografie

„Za celý loňský rok v ČR přibylo 2 215 nespolehlivých subjektů. Nicméně v prvním kvartálů se jednalo o dalších 1 357 firem, což je 60 procent z celkového loňského počtu a pětkrát víc než ve srovnatelném období roku 2021,“ zhodnotila aktuální vývoj analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že v posledním půlroce se registr plní historicky nejrychlejším tempem. „Současně se již druhý kvartál v řadě za sebou zastavil pokles celkového počtu nespolehlivých plátců DPH, který jsme sledovali kontinuálně od konce roku 2017. Ke konci roku 2020 jich bylo 5 792, doposud dlouhodobé minimum ve 3. kvartálu 2021 na úrovni 5 160 a od té doby se jejich počet začal zvyšovat na 5 625 ke konci loňského roku a aktuálně jich je 6 327. Celkový počet nespolehlivých osob neklesl ani jednou od roku 2017, kdy tento institut vznikl v reakci na rušení registrace k DPH,“ dodala Petra Štěpánová z Dun & Bradstreet.

SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2022

Aktuálně zaznamenává společnost Dun & Bradstreet na černé listině nespolehlivých firem 25 738 subjektů – z toho 6 327 nespolehlivých plátců DPH a 19 411 nespolehlivých osob. Naprostá většina nespolehlivých osob byla v minulosti plátcem DPH, nicméně poté co byla označena jako nespolehlivý plátce DPH, došlo ke zrušení registrace k platbě z přidané hodnoty.

Kdo je označen za nespolehlivého plátce?

Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 tisíc korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jde buď o subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo o subjekty, jež přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH.

Tisková zpráva společnosti Dun & Bradstreet

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Daně, účetnictví, pojištění

Doporučujeme