Nezaměstnanost oproti září lehce stoupla v devíti krajích o 0,1 p. b., ve zbylých 5 krajích zůstal podíl nezaměstnaných osob na stejné úrovni.
„Říjnový mírný nárůst nezaměstnanosti na 4,6 % ukazuje, že trh práce prochází přirozenou sezónní korekcí. Pomalu končí sezónní práce, mírné dozvuky má příliv studentů do evidence a zejména pro starší skupinu uchazečů je složitější si najít nové uplatnění,“ uvedla ředitelka odboru zaměstnanosti Úřadu práce ČR Kateřina Budínová.
„I proto jsme od začátku roku podpořili více než 114 tisíc lidí v získání nových dovedností. Zájem o rekvalifikace meziročně vzrostl o 52 % a kurzy digitálního vzdělávání absolvovalo přes 60 tisíc osob,“ dodává Budínová.
„Mírný nárůst nezaměstnanosti na 4,6 % je ovlivněn efektem ukončení sezónních prací v zemědělství, cestovním ruchu a stavebnictví. Nárůst nebyl nijak vysoký, protože přicházejí nábory před Vánoci v maloobchodu, logistice a e-commerce,“ uvádí k aktuální statistice Michal Španěl z pracovního portálu JenPráce.cz.
Změny v daních a odvodech 2026: Čemu mají podnikatelé věnovat pozornost?
„Jedná se o přirozený sezónní vývoj. V říjnu totiž končí většina sezónních prací a část zaměstnanců se tak vrací do evidence Úřadu práce. Zároveň se do nezaměstnanosti stále propisuje příliv absolventů, kteří hledají své první zaměstnání,“ podotýká Radovan Hauk, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Česká republika si dlouhodobě drží jednu z nejnižších nezaměstnaností v EU, ale udržení této pozice vyžaduje aktivní přístup. Je důležité, aby stát nabízel rychlé a snadno dostupné služby. Digitalizace je odpovědí – přes Klientskou zónu Jenda se evidovalo už více než 37 % nových uchazečů o zaměstnání,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Nezaměstnanost z pohledu regionů
V rámci krajského srovnání zůstává nejvyšší podíl nezaměstnaných osob v Ústeckém kraji (6,9 %) a v Moravskoslezském kraji (6,4 %). V porovnání s letošním zářím zůstal podíl nezaměstnaných osob na stejné úrovni v 5 krajích, ve Zlínském, Plzeňském, Pardubickém kraji, v hl. městě Praha a v Kraji Vysočina.
V ostatních krajích vzrostl PNO o 0,1 procentního bodu. K poklesu podílu nezaměstnaných osob nedošlo v žádném kraji. Meziročně se tento podíl nejvíce zvýšil v Libereckém kraji o 1,1 procentního bodu a v Karlovarském kraji o 1,0 procentního bodu.
Co se týká nezaměstnanosti v jednotlivých okresech, tak v říjnu měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob okresy Most (9,7 %), Karviná (9,4 %), dále Chomutov, Bruntál, Sokolov (všechny 7,6 %) a Ostrava (7,2 %). Naopak velmi nízkou nezaměstnanost, tedy pod 3 %, eviduje Úřad práce ČR tradičně v okresech Praha-východ a Praha-západ, ale také v Rychnově nad Kněžnou a v Pelhřimově.
Pokud se podíváme na trendy, tak meziměsíčně došlo k poklesu PNO v šesti okresech – Přerov, Vyškov, Blansko, Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a Písek (shodně o 0,1 p. b.). K největšímu meziměsíčnímu nárůstu PNO došlo v okrese Český Krumlov (o 0,3 p. b.) a dále v Českých Budějovicích, Sokolově, Děčíně a v České Lípě (o 0,2 p. b.). Meziročně se pak v říjnu tento ukazatel nejvíce zvýšil v okresech Sokolov (o 1,9 p. b.) a Česká Lípa (o 1,7 p. b.).
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo téměř 87 tisíc osob
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v říjnu 2025 celkem 87 454 osob, což představuje 25,7 % všech uchazečů o zaměstnání. Stejný podíl byl zaznamenán i v září, zatímco před rokem činil 29 %. Počet uchazečů o zaměstnání s nárokem na podporu v nezaměstnanosti meziročně vzrostl o 3 569 osob. V říjnu 2025 vyplatil ÚP ČR podle předběžných údajů v rámci podpor v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci celkem 1,3 miliardy korun, v září 2025 to bylo celkem 1,297 miliardy korun.


