Uchazečů o zaměstnání bylo v dubnu v evidenci Úřadu práce asi o 8 500 méně než v březnu. Počet volných pracovních míst poklesl na 268 046. Potenciálních zájemců o práci je tedy zhruba o 12 tisíc více než registrovaných volných pracovních míst.
Ještě na počátku roku byla míra nezaměstnanosti nejvyšší od covidové krize, nyní postupně klesá. Statistiky zveřejnil počátkem května Úřad práce ČR. Česko bylo mnoho let premiantem také v Evropské unii, aktuálně je na druhé pozici za Polskem.
Ekonomové předpokládají, že se nezaměstnanost do konce roku zvýší jen minimálně, pokud vůbec. K dubnovému poklesu tradičně přispěl nástup sezonních prací ve stavebnictví, zemědělství a také ve službách.
Obvyklý scénář. Nezaměstnanost na jaře klesá
„Nezaměstnanost klesla ve všech krajích a v drtivé většině okresů naší země. Sezónní práce ve stavebnictví, zemědělství, ale i službách hrají podstatnou roli, stejně jako to, že se lidé opět vracejí ke svým živnostem,“ konstatuje generální ředitel Úřadu práce (ÚP ČR) Daniel Krištof.
Počet volných pracovních míst podle něj stagnuje již čtvrtý měsíc po sobě, stát ale nabízí dotované rekvalifikační kurzy. „Úřad práce má nyní díky Ministerstvu práce a sociálních věcí k dispozici pět miliard korun z EU na digitální a rekvalifikační kurzy, které jsou určeny všem, tedy nejen nezaměstnaným lidem. Většinu kurzů hradíme,“ doplňuje Daniel Krištof.
Nezaměstnanost zůstává na čtyři procentech, oproti loňskému únoru narostla
Podle generální ředitelky ManpowerGroup Česká republika Jaroslavy Rezlerové jsou za oživením trhu práce nejen sezónní činnosti.
„Zmírňují se také obavy zaměstnavatelů z vývoje ekonomiky a ti otevírají více trvalých pracovních míst, než tomu bylo v prvním čtvrtletí roku. Jarní a letní období je také příznivé pro aktivaci podzaměstnaných skupin populace, jakou jsou například matky s malými dětmi. Ty v důsledku (v evropském měřítku) malé nabídky částečných úvazků těžko hledají zdroje příjmů a sezónní brigády jsou pro ně alespoň částečným řešením. Pokud by se firmy více otevřely ženám s nabídkou pracovní a časové flexibility, získaly by přístup ke zdroji motivovaných talentů,“ tvrdí Rezlerová.
„Počet uchazečů na trhu práce odpovídá dosavadním trendům v nezaměstnanosti. Zaměstnavatelé jsou důležitým prvkem stability. Stále je však řada volných pracovních míst, která jsou pro uchazeče k dispozici. Mezi ty nejžádanější se již tradičně řadí dělnické profese, ale také profese z oblasti gastronomie a pohostinství nebo jiné kvalifikované pozice,“ popisuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Přesný součet nepřesných čísel
Na první pohled se zdá, že je volných pracovních míst v České republice dostatek, analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák ale upozorňuje na to, že celková čísla mohou být zavádějící. V Česku jsou totiž výrazné regionální rozdíly a v některých oblastech je získat jakoukoli práci velmi složité.
„Problémem není celková výše nabízených pracovních míst, ale jejich regionální rozložení a jejich kvalita. Polovina všech volných pracovních míst například připadá na Prahu a Středočeský kraj. Zatímco tak v Praze je poměr necelá tři volná pracovní místa na jednoho uchazeče, tak v Moravskoslezském kraji je poměr čtyři uchazeči na jedno volné pracovní místo a například v Karviné je poměr zhruba 10:1,“ připomíná Novák.
Počet lidí bez práce stagnuje. Útlum průmyslu se do něj nepropsal
Dalším problémem je kvalita pracovních pozic. Na tři čtvrtiny volných pracovních míst je potřeba maximálně základní vzdělání, čemuž odpovídá i mzdové ohodnocení.
„Stále nicméně platí, že česká ekonomika generuje poměrně vysoký počet volných nabízených míst a recese tuzemské ekonomiky v loňském roce se do zhoršení situace na pracovním trhu promítla jen okrajově. Od začátku letošního roku navíc dochází k oživení hospodářství a v průběhu roku by tak postupně mohla vznikat nová pracovní místa v sektoru služeb. Horší je to zatím s průmyslem,“ doplňuje ekonom.
Firmy zatím skutečně neplánují nabírat nové zaměstnance, což platí především pro průmysl. O něco lepší je situace ve službách. „Zároveň však nepředpokládám, že by firmy začaly ve větší míře propouštět. Proti tomu hovoří předpoklad pozvolného oživování ekonomiky v letošním roce,“ uzavírá analytik.
Na českém trhu práce klid
Přílišný optimismus krotí také ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus. K poklesu díky tradičnímu dubnovému náběhu sezonních prací sice došlo i v letošním roce, ovšem na historické poměry byl spíše slabší.
„Nezaměstnanost poklesla o dvě desetiny procentního bodu, k tomu jí ale dopomohlo hlavně štěstí při zaokrouhlování. Skutečný pokles totiž činil pouze 0,12 procentního bodu. Pokud odhlédneme od let zasažených pandemií koronaviru, je český trh práce nejchladnější od roku 2017,“ připomíná ekonom.
Průzkum: Umělá inteligence firmy láká, v AI se ale zatím neorientují
To podle něj nepředstavuje žádnou tragédii, protože i tehdy ho bylo možné charakterizovat jako napjatý. Pokračující neutěšená kondice českého průmyslu tedy dosud k žádné vlně nezaměstnanosti nevedla a s velkou pravděpodobností ani nepovede.
„Část podniků si navzdory slabé poptávce zaměstnance raději drží v naději na brzké zlepšení a ti, kteří přece jen výpověď obdrží, si úspěšně nacházejí alternativní uplatnění. A jelikož sektor služeb již vykazuje známky oživení, předpokládáme, že podobná situace bude panovat i po zbytek letošního roku,“ dodává Hradil
Ten očekává, že se na konci roku bude nezaměstnanost pohybovat kolem 3,8 procenta. To, že lidí bez práce jen velmi mírně přibyde, předpokládá i Miroslav Novák.
Jak dostat na pohovor slušné uchazeče? Je jich málo
Šance firem najít kvalitní a kvalifikované lidi se snižuje, naopak pro lidi, kteří chtějí hledat práci, situace nebyla dlouho tak dobrá, glosuje současnou situaci na trhu práce ekonom Tomáš Volf.
„Firmy se musí hodně snažit a HR oddělení musí být hodně kreativní, aby dostalo na pohovor slušné uchazeče. Ani pak to však neznamená jistotu podepsání smlouvy, protože nabídek dobrým pracovníkům je hodně. Boj o zaměstnance opět přitvrdí,“ myslí si Volf.
Do hry podle Volfa také výrazně vstupuje AI. „Dá se předpokládat, že v oblasti administrativy budeme svědky stále častějšího jevu, kdy firmy se budou snažit zapojit umělou inteligenci a nahradit tak lidi, kteří na trhu práce nejsou,“ dodává. Ten přesto očekává v dalších měsících mírný úbytek lidí bez práce.
Trh práce je o něco méně přehřátý než loni, výhled vidíme jako stabilní, popisuje ekonom Pavel Sobíšek Z UniCredit Bank. „Pro další měsíce čekáme na trhu práce vcelku stabilní vývoj. Podíl nezaměstnaných bude dosahovat o jednu či dvě desetiny procentního bodu vyšších hodnot než loni, jeho systematický růst ale nepředpokládáme. Až do konce roku pravděpodobně zůstane pod čtyřmi procenty,“ shrnuje Sobíšek.