Nezlomila je byrokracie ani dluhy. Topvet vyrábí přípravky pro lidi i domácí mazlíčky

Společnost dosáhla loni rekordního obratu. Rozšiřovat výrobu se jí daří také díky výstavbě moderní haly za desítky milionů. Musela zvládnout některé překážky, které jí způsobila zpřísněná evidence lihu i nařízení EU zakazující uvádět léčivé účinky bylin.Foto: TopvetLéčivé byliny se staly základem výrobků brněnské společnosti Topvet, který vyrábí přírodní kosmetiku, doplňky stravy, zdravotní prostředky a veterinární přípravky. V roce 2003 ji založil veterinární lékař Jiří Pantůček, rodinnou firmu tehdy tvořili čtyři lidé. „Naše kořeny však sahají až do roku 1990, kdy obdobnou firmu založila moje babička a strýc,“ vysvětluje Jiří Pantůček.

„Když zemřela moje babička, strýc se rozhodl opustit Brno a s ním ztrátovou část firmy i s jejími zaměstnanci. Neměl jsem proto příliš možnost volby. Musel jsem skočit do vody a co možná nejdříve se naučit plavat,“ vzpomíná Jiří Pantůček.

Firma Topvet v roce 2019 se dostala mezi finalisty soutěže Equa bank Rodinná firma roku a obsadila druhé místo v kategorii Střední firma.

Proto se musel v prvních letech především neustále učit. „Moje zkušenosti s podnikáním byly prakticky nulové. Určitou pomocí bylo, že díky studiu na Veterinární univerzitě jsem měl představu o fungování těla a veškerých pochodech uvnitř něj,“ popisuje Jiří Pantůček.

Co pro něj bylo na začátku nejtěžší? „Obrovská administrativní zátěž. Navíc vzhledem k rozmanitosti našeho sortimentu bylo nutné nastudovat spoustu legislativy. Velkým problémem byla rovněž skutečnost, že jsme první roky generovali každý měsíc finanční ztrátu,“ vzpomíná Jiří Pantůček.

Nejen pro ženy

Jiří Pantůček, zakladatel společnosti Topvet. Foto: TopvetZa typického zákazníka pro své produkty dlouho považoval ženy nad 50 let. „Dnes vím, že je to jinak v lékárnách, v drogériích, ve zdravých výživách a v internetových obchodech. Vyrábíme více než 800 produktů a v takto širokém portfoliu si najde své každý. Nicméně celkově se dá říct, že našimi zákazníky jsou lidé, kteří preferují starost o své tělo přírodní cestou,“ charakterizuje zakladatel společnosti.

V rámci celkového sortimentu společnosti Topvet prodeje táhnou především tinktury, bylinné sirupy nebo gelová kosmetika. „Konkurence na trhu je samozřejmě velká. My se na ni ale neohlížíme, jdeme si svojí pevně nastavenou cestou kvality. Věříme, že zákazníci to ocení a budou se k nám rádi vracet. Podobné firmy dělím na ty, které vyrábí kvalitní produkty a těch si velmi vážím. Se spoustou firem spolupracujeme, pro celou řadu firem vyrábíme. No a potom jsou ti ostatní,“ rozděluje Jiří Pantůček.

I když léčivé byliny patří k tradičním produktům, stále se snaží svoje výrobky inovovat. „Neustále se pídíme po nových informacích a ty následně využíváme v našich produktech. V přípravcích jednobylinných unikátnost ani nalézt nejde, zde je nutné pouze zajistit maximální kvalitu bylin. V přípravcích, kde byliny kombinujeme, o unikátnosti jistě hovořit lze,“ podotýká Jiří Pantůček.

Historický obrat

Foto: TopvetV loňském roce dosáhla firma historicky rekordního obratu 96 milionů korun, od svého vzniku i výrazně personálně posílila. „Náš kolektiv v současnosti tvoří 50 přátel,“ zmiňuje Jiří Pantůček, který nepoužívá termín „zaměstnanci“. Do konce roku 2017 se výrobní prostory společnosti nacházely v České u Brna. Před nedávnem proběhlo přestěhování do nově vybudovaného areálu v Kuřimi. Nová výrobní hala za zhruba 50 milionů korun splňuje nejpřísnější standardy EU.

„Nový výrobní areál je pro mě sen, který jsem si na počátku ani nepředstavoval. Přišly s ním veliké dluhy na dlouhou dobu. Návratnost má více úhlů pohledu. V ekonomické rovině je návratnost kolem dvaceti let. Z pohledu rozvoje nám nová hala umožnila zdokonalit laboratoře pro vývoj nových produktů, výrobních přístrojů a lepší logistiky. Je tu však také ta rovina, která nám umožňuje zvát si k nám odběratele, dodavatele, spolupracovníky. Dokážeme se tím v jejich očích identifikovat, vzbudit v nich určitou emoci. Zveme je jednoduše k nám domů a nebojíme se jim dát nahlédnout, jak se říká, pod pokličku,“ popisuje Jiří Pantůček přínosy investice.

Tak jako ostatní výrobce bylinných tinktur louhovaných v lihu a zpracovatele léčivých bylin zasáhly i Topvet dvě nepříznivé okolnosti. Nejdříve museli přestat uvádět léčivé účinky bylin na svých výrobcích, poté začala po lihové aféře přísná evidence lihu. Firma však obě komplikace ustála. „Evropská unie nepochybně přinesla spoustu dobrého. Bohužel jsme však vystaveni vyššímu tlaku nejrůznějších zájmových skupin. Podniky, které pracují s bylinkami, šlapou na kuří oko nejsilnějšímu soupeři, farmaceutickému průmyslu. Farmaceutické firmy se svými astronomickými příjmy dokáží logicky vyvinout obrovský tlak. My s nimi samozřejmě soupeřit nemůžeme,“ upozorňuje Jiří Pantůček.

Boj s giganty

Foto: TopvetPřitom praktické rozdíly podle něj nejsou často tak dramatické, jak by se na první pohled mohlo zdát. „Problém spočívá v tom, že až 75 procent léků obsahuje stejné aktivní látky z bylin, se kterými pracujeme my. A výsledkem je legislativní omezení pro výrobce doplňků stravy. Jednoduše bylinky mohou pomáhat jen v lécích farmaceutických firem. Nesmysl? Jistě!“ zlobí se Jiří Pantůček.

Zpřísnění evidence lihu znamená pro podnik výraznou zátěž. „Lihová aféra byla samozřejmě velký problém. Výsledkem je zvýšení tlaku na všechny, kteří pracují poctivě a dodržují zákony. Administrativní zátěž je strašlivá, v jistých situacích bych ji nazval skoro šikanou. Osobně si myslím, že tlak je tak veliký, že paradoxně spíše pobízí ke vzniku nezákonných aktivit. To, že navíc mezi alkohol byly zařazeny bylinné preparáty s dávkováním 2 až 5 mililitrů denně, snad ani neumím okomentovat slušně,“ pokračuje Jiří Pantůček.

V konečném důsledku však nebyly dopady tohoto opatření na podnik jen negativní. „Naší firmě tato situace paradoxně spíše prospěla. Není mnoho firem, které byly ochotny tuto zátěž snášet. Proto je logicky menší konkurence,“ podotýká Jiří Pantůček.

Spojení léčivých přípravků pro lidi a pro zvířata v rámci jedné značky není příliš časté, někteří zákazníci se nad tím občas pozastaví. „Občas se to stane. Spíše však v rovině, jak nějaký veterinář může vyrábět produkty pro lidi. Děje se to však velmi zřídka. Naštěstí nás naši zákazníci posuzují podle kvality našich produktů a ne podle vzdělání majitele,“ zmiňuje Jiří Pantůček.

O rozdělení na dvě značky však neuvažuje. „Topvet je ještě malá firma a povědomí o ní rovněž. V této situaci mně nepřijde rozumné ji jakkoliv štěpit,“ vysvětluje zakladatel společnosti.

Do budoucna chce ve firmě udržet současné přátelské a rodinné klima. „Věřím, že začneme expandovat na zahraniční trhy, že budeme inovativní, ale nevzdáme se tradic. V neposlední řadě věřím, že se do chodu firmy zapojí moje děti a posunou ji dále, než kam sahá moje fantazie,“ uzavírá Jiří Pantůček. 

Dalibor Dostál

Společnost Topvet v kostce

Firma Topvet vznikla jako rodinná firma. Klade důraz na kvalitu použitých surovin, některé pochází z kontrolovaného ekologického zemědělství a jsou označeny jako Bio. Používá výrobních postupů, které jsou maximálně šetrné pro použité přírodní látky, takže zachovává jejich kvality.

Firma se v roce 2019 se dostala mezi finalisty soutěže Equa bank Rodinná firma roku a obsadila druhé místo v kategorii Střední firma.

 

• Oblasti podnikání: Farmaceutický průmysl

Doporučujeme