Nizozemské hlavní město se stalo sídlem inovačního fondu NATO

Amsterdam byl vybrán za sídlo nového Inovačního fondu NATO (NIF), který v příštích 15 let poskytne miliardu eur firmám v rané fázi vývoje nových a převratných technologií a také na privátní fondy rizikového kapitálu zaměřené na deep tech.

Nizozemsko očekává, že se k potřebnému kapitálu dostane více startupů. Dohoda o zřízení fondu byla uzavřena na loňském summitu NATO v Madridu. Od té doby NATO jmenovalo předsedou správní rady NIF zakladatele fondu Lakestar Venture Capital Klause Hommelse.

Ilustrační fotografie

Spolu se zakladatelem fondu budou ve správní radě Fiona Murrayová, proděkanka MIT, a Roberto Cingolani, který založil Italský technologický institut a působil jako italský ministr pro ekologickou transformaci. V radě NIF bude zasedat celkem devět členů, počítá se s oficiálním zahájením činnosti fondu na summitu NATO v litevském Vilniusu v červenci 2023.

Všichni tři jmenovaní členové rady společně zvolili sídlem NIF nizozemský Amsterdam. „Vzhledem k široké geografické působnosti fondu budou zřízeny další regionální kanceláře po celé Alianci,“ uvedlo NATO ve svém prohlášení. Zřízení NIF umožní Alianci využít inovační ekosystém ve prospěch bezpečnosti a obrany členských zemí. „Očekává se, že zřízení tohoto fondu v Nizozemsku zvýší možnost inovativních nizozemských startupů najít cestu ke kapitálu. To bude stimulovat vývoj inovativních komplexních technologií, které nabízejí řešení sociálních a obranných problémů,“ zdůraznilo nizozemské ministerstvo obrany.

ExportMag.cz: Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Rozhodnutí o sídle v Amsterdamu je pro nizozemský technologický sektor velkou vzpruhou. Fond obdrží od členských států celkem 1 mld. eur, přičemž celý projekt je plánován na 15 let a Nizozemsko se zavázalo přispět během tohoto období částkou přes 55 mil. eur. NIF je jednou z iniciativ NATO, která má za cíl podpořit inovativní potenciál aliance. Na dosažení tohoto cíle úzce spolupracovaly Nizozemská agentura pro zahraniční investice, oborová technologická organizace Techleap.nl a nizozemské ministerstvo obrany.

NATO chce více investic do technologií

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg loni v červnu oznámil, že Aliance chce výrazně investovat zejména do mladých evropských technologických firem. Členské státy se zajímají o pokročilé technologie, které jsou vhodné i pro vojenské využití, jako je umělá inteligence, biotechnologie, cestování do vesmíru, kvantové počítače nebo energetické technologie.

Startupy v těchto oborech obvykle potřebují hodně prostředků na vývoj svých produktů, ale často je pro ně obtížné získat soukromé finance, neboť oblast deep tech bývá pro většinu investičních fondů příliš riskantní. Proto se mohou lehce stát kořistí antagonisticky zaměřených zemí, které jsou naopak více než ochotny do nich vkládat nemalé prostředky. Ve všech výše uvedených strategických oblastech se tak zahájením činnosti NIF otevírá mnoho příležitostí také pro české inovativní startupy k získání potřebných financí pro jejich další technologický rozvoj.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Haagu (Nizozemsko). Autor: Stanislav Beneš, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí

Doporučujeme