Nizozemsko investuje více než miliardu eur do vývoje fotonických čipů

Nizozemsko sází na rozvoj technologie fotonických čipů, které by v budoucnu mohly plně nahradit aktuálně používané čipy elektronické.

Důkazem je nově schválená investice ve výši přesahující 1,1 mld. EUR, kterou získal technologický klastr PhotonDelta, sídlící v nizozemském Eindhovenu v areálu High Tech Campus Eindhoven.

Ilustrační fotografie

Investice zahrnuje 470 milionů EUR, vyčleněných Ministerstvem ekonomických záležitostí a klimatu prostřednictvím Národního fondu rozvoje (Nationaal Groeifonds), zbytek ve výši přibližně 700 mil. EUR je pak spolufinancován privátními společnostmi, výzkumnými ústavy a soukromými investory.

Schválením této investice potvrdila nizozemská vláda své úsilí o upevnění a rozšíření pozice země jako světového lídra v oblasti integrované fotoniky, kterou již před časem zařadila mezi „klíčové technologie budoucnosti“. Fotonické čipy mají oproti elektronickým čipům hned několik výhod. Jsou menší, lehčí a energeticky úspornější, mohou tedy být využity např. při budování energeticky úsporných datových center, v nových typech lékařských senzorů nebo při rozvoji elektromobility.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Program je koncipován na šest let a umožní institucím a firmám, sdruženým v klastru PhotonDelta a jejich místním i mezinárodním partnerům, dále investovat do fotonických startupů, rozšiřovat výrobní a výzkumná zařízení, rozvíjet infrastrukturu a přitahovat a školit talenty z celého světa.

Do roku 2030 chce PhotonDelta vytvořit ekosystém se stovkami společností, které budou sloužit zákazníkům po celém světě a budou mít výrobní kapacitu více než 100 000 waferů ročně.  Aktuálně má přitom Nizozemsko již 47 fotonických společností, od malých začínajících startupů působících v rámci univerzit, až po několik malých a středních podniků.

Ke klíčovým členům klastru PhotonDelta patří Technologická univerzita v Eindhovenu, Univerzita v Twente, Technologická univerzita v Delftu, Holst Centre, technologické instituce TNO, IMEC, PITC, CITC, nadace OnePlanet a společnosti SMART Photonics, LioniX International, EFFECT Photonics, MantiSpectra, PhotonFirst, PHIX a BRIGHT Photonics. Na projektech rozvoje této strategické technologie se však budou podílet i další firmy a instituce z Nizozemska i ze zahraničí, tento program tedy skýtá zajímavé příležitosti také pro české technologické společnosti a výzkumné instituce.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Haagu (Nizozemsko). Autor: Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Elektronika a elektrotechnika

Doporučujeme