Nižší úroda jablek v Srbsku

Profesor Zoran Keserović, přední srbský odborník na ovocnářství, ve svém rozhovoru pro list Politika uvedl, že v Srbsku se letos očekává nižší úroda jablek.

V roce 2021 Srbsko sklidilo 513 000 tun a v letošním roce bude úroda o 20 až 25 % nižší. Příčinou jsou jak jarní mrazy, tak zanedbání některých činností, které nebyly v sadech koncem loňského roku provedeny.

Ilustrační fotografie

U odrůdy Gala, která již byla sklizena, byly navíc problémem silné dešťové srážky těsně před sklizní. Nižší úroda by se neměla projevit v nedostatku jablek na místním trhu, protože do Ruska, kam Srbsko svou produkci tradičně vyváželo, se exportuje stále méně. Snížení vývozu do Ruska je z části způsobeno rostoucími náklady na dopravu. Cena za jeden kamion, která se v minulosti pohybovala kolem 3 000 EUR, dnes činí 12 000 EUR.

Situace se navíc zhoršuje, protože ruský vývoz do Evropy výrazně padá a je tak stále těžší najít zpětné vytížení kamionové dopravy. Srbsko se také již několik let snaží hledat nové trhy, které by nahradily Rusko, kde v posledních letech vznikly obrovské jabloňové sady a náklady na výrobu jsou zde daleko nižší (levnější pracovní síla a levnější ceny PHM).

Aktuálně Srbsko vyváží jablka do 40 zemí – například do Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Indie, Británie, skandinávských zemí, na Srí Lanku a také do České republiky. V loňském roce se ze Srbska do ČR dovezlo 211 tun jablek za 4,33 milionu Kč. Za prvních sedm měsíců tohoto roku pak bylo importováno 63 tun srbských jablek za necelý milion Kč.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí

Doporučujeme