Norsko posiluje svou obranyschopnost, mohou k ní přispět i české firmy

Norsko schválilo nový dlouhodobý plán rozvoje obranného sektoru. Počítá s investicemi ve výši 140 mld. eur během následujících dvanácti let, především do posílení námořnictva, protileteckých kapacit, lidských zdrojů či vybudování dvou nových brigád.

Ambiciózní plány přinášejí příležitosti pro české dodavatele především v segmentech obrany, stavebnictví a ICT.

Ilustrační fotografie

Norsko je z pohledu NATO strategicky významným spojencem. Má 200 km dlouhou pozemní hranici s Ruskem, udržuje si vynikající situační povědomí a know-how v oblasti Arktidy a bezpečnost jeho energetické infrastruktury má pro Evropu zcela zásadní význam. Vláda proto počátkem letošního roku oznámila, že o dva roky uspíší dosažení výdajů ve výši 2 % HDP na obranu – tohoto cíle se podaří dosáhnout již letos (namísto původně očekávaného roku 2026).

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Zároveň představila dlouhodobý plán rozvoje obranného sektoru, z něhož by měly profitovat všechny složky armády. Obranný rozpočet v roce 2036 by se měl v reálném vyjádření téměř zdvojnásobit ve srovnání s rokem 2024. Největší investice plánuje vláda do námořních sil. Plán zahrnuje dále robustní protivzdušnou obranu, vybudování dvou nových pozemních brigád, zvýšení zásob munice a materiálu, modernizaci nemovitostí a vybavení či zlepšení situačního povědomí (nové drony, satelitní vybavení apod.). Obranný rozpočet má postupně směřovat až k 3 % HDP v roce 2036.

Norská armáda sestává zhruba ze 14 tisíc aktivních vojáků a 4 tisíc civilních zaměstnanců, v případě mobilizace by povoláním záloh byla schopna dosáhnout čísla 70 tisíc. Norsko patří dlouhodobě v rámci NATO mezi země, jejichž výdaje na obranu jsou v přepočtu na obyvatele nejvyšší (například v roce 2022 se v tomto ukazateli umístilo v rámci Aliance na druhém místě za USA).

Dopravní infrastruktura k sousedům

Vzhledem ke své komplexnosti představuje posilování norské obranyschopnosti řadu příležitostí v obranném, stavebním a ICT sektoru, a to i pro české dodavatele. Poptávána budou řešení pro zajištění kybernetické obrany (například energetické infrastruktury, ale i dalších systémů), telekomunikační zařízení či náhradní díly. Pro stavební firmy se budou nabízet příležitosti v oblasti modernizaci nemovitostí a další vojenské infrastruktury.

Ilustrační fotografie

Další stavební příležitosti pak může nabídnout fakt, že Norsko nyní sousedí se dvěma novými členy NATO (Švédsko a Finsko), a z hlediska vojenské mobility tak roste potřeba modernizace dopravní infrastruktury právě do těchto zemí (zkapacitnění silnic, železnic či přístavů). Vzhledem ke zvýšené globální poptávce po produktech obranného průmyslu je kupní síla norského trhu jistě zajímavá i pro české subjekty.

Pro české firmy, které mají zájem o sledování možností na norském trhu, je velmi efektivním nástrojem norský portál veřejných zakázek Doffin. Právě tam státní správa průběžně zveřejňuje související poptávky, které si lze třídit dle zadavatele či oboru zájmu. Stavební firmy mohou kontakty navázat na veletrhu Bygg Reis Deg, každoroční (i když rozsahem menší) veletrh FSI Messe pak poskytuje příležitost navázat kontakty s norským obranným průmyslem. Průběžně je možné sledovat i konání dalších veletrhů jednotlivých oborů. Další informace může poskytnout zahraniční zastoupení CzechTrade ve Stockholmu (jež pokrývá i teritorium Norska) a Velvyslanectví ČR v Oslu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Oslu (Norsko). Autor: Ondřej Fiala, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Norsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obranný průmysl

Doporučujeme