Norský ostrov se zbaví energetické závislosti na pevnině. Díky vodíkové elektrárně

Ostrov Myken byl spojen s pevninou elektrickým kabelem dlouhým 32 kilometrů. Nyní začne spoléhat na vlastní elektřinu z vodíkové elektrárny.Na projektu spolupracují odborníci z norské univerzity pro vědu a technologie. Jsou přesvědčeni, že se pilotní projekt může uplatnit ve velkém měřítku ve zbytku Evropy i po celém světě. Jen v Norsku to jsou tři stovky ostrovů. Vodík se bude vyrábět elektrolýzou mořské vody z obnovitelných zdrojů energie.

Ostrov se často potýká s výpadky proudu, protože podmořský kabel je více než 50 let starý. Naposledy trval výpadek dva měsíce, místní lidé museli používat hlučné a neekologické dieselové agregáty. I když tu trvale žije pouze 10 obyvatel, chtějí být energeticky soběstační.

„Náš ostrov je vzdálen daleko od pobřeží, proto si chceme naše věci spravovat sami,“ vysvětlila Trude Tokleová, majitelka místní palírny whisky a ginu, proč podporuje výstavbu továrny na vodík z obnovitelných zdrojů.

Na pilotním projektu komunita spolupracuje s akademiky z norské univerzity pro vědu a technologie SINTEF. „Potenciál je obrovský. Jen v Norsku je takto odlehlých ostrovů, kde trvale žijí lidé, 300. Celosvětově to je 10 tisíc ostrovů, jež jsou kandidáty na využití vodíkové technologie,“ zdůraznil Kyrre Sundseth, jenž zkoumá možnosti využití vodíku.

Projekt je součástí programu EU Remote, který analyzuje finanční náklady výroby vodíku z obnovitelných zdrojů. Odborníci spočítali, že v případě odlehlých ostrovů vyjde tato varianta levněji než využívání fosilních zdrojů nebo propojení podmořským kabelem.

„Hlavním důvodem je to, že energii můžete ve formě vodíku skladovat dlouho. Nemusíte spoléhat na drahá bateriová úložiště,“ tvrdí Sundseth.

Větrné a solární zdroje mají dodávat energii přímo v době poptávky, ale nadprodukce se využije pro výrobu vodíku elektrolýzou mořské vody. Vodík bude použit jako palivo v palivových článcích v době, kdy nefouká ani nesvítí slunce. Může být využíván i pro vytápění místo zemního plynu.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: František Novák

• Teritorium: Evropa | Norsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme