Restart jaderného průmyslu v Belgii, prodloužení životnosti belgických jaderných elektráren, investice do nových jaderných reaktorů a zároveň otevření inovačního pracoviště pro udržitelnou demontáž jaderných reaktorů i hledání řešení pro nakládání s radioaktivními odpady – to vše nabízí příležitosti pro český průmysl a vědu.
Vláda má v plánu spustit ambiciózní program restartu jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů a zároveň předpokládá investice do nových jaderných technologií. Vládní koalice hodlá zrušit zákon z roku 2003, podle něhož mělo v Belgii dojít k postupnému opuštění jaderné energie. Toto rozhodnutí představuje jasný rozchod s politikou předchozích belgických vlád.
ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Nové bloky by se dle koaliční dohody měly skládat z mixu velkých reaktorů typu EPR (Evropský tlakovodní reaktor), jehož výkon může dosáhnout 1,6 GW, a malých modulárních reaktorů SMR. Zatím nebylo specifikováno, kolik reaktorů každého typu by mělo být v budoucnu postaveno. Cílem je generovat 4 GW jaderné energie s využitím stávajících jaderných reaktorů a další 4 GW s využitím nových technologií.
Jaderná energetika je též prioritou vlámské regionální vlády. Ta v březnu 2025 zveřejnila Vlámský průmyslový plán, který se zaměřuje na jadernou energii, snižování emisí CO2 a inovace. Premiér Matthias Diependaele zároveň oznámil záměr do konce roku 2025 určit konkrétní možnosti výstavby malých modulárních jaderných reaktorů.
Bezpečné vyřazování starších reaktorů
V Belgii jsou však zároveň v posledních letech postupně odstavovány starší jaderné reaktory. Pro rok 2025 bylo naplánováno odstavení dalších tří reaktorů, přičemž provoz prvního z nich byl ukončen již v únoru tohoto roku. V této souvislosti bylo v Belgii v prosinci 2024 otevřeno inovační pracoviště. Belgické centrum pro jaderný výzkum SCK CEN, které se nachází ve městě Mol v provincii Antverpy, nahradilo téměř kompletně rozebranou budovu reaktoru 3 novou budovou MaT (Material Treatment Building).
Budova MaT má přispět k bezpečnějšímu, udržitelnějšímu a nákladově efektivnějšímu procesu vyřazování jaderných zařízení z provozu a k odpovědnému nakládání s radioaktivním odpadem. Nové inovační pracoviště MaT bude sloužit k provádění výzkumu zaměřeného na vyplnění specifických mezer ve znalostech a na posunutí současných technologií na úroveň moderních udržitelných standardů. Od roku 2025 mohou zájemci z řad výzkumníků v MaT zkoumat produkty v jaderných a nejaderných zónách, validovat technologie pro jaderné aplikace, popřípadě budovu využít k údržbě nebo opravě kontaminovaných zařízení.
Šance pro české firmy a výzkumníky
Plánovaná výstavba nových reaktorů v Belgii je příležitostí pro české exportéry a dodavatele dílů a specifických zařízení v tomto sektoru. Belgická federální veřejná služba pro politiku a podporu (FPS BOSA) spravuje platformu e-Procurement, na které mají registrovaní dodavatelé přístup ke všem současným zadaným veřejným zakázkám v Belgii. Vyhlášená výběrová řízení a případné zakázky ze sektoru jaderné energetiky bude české velvyslanectví v Bruselu sledovat a dále o nich informovat.
Pro české výzkumné instituce se dále naskýtá příležitost díky novému belgickému inovačnímu centru pro vyřazování jaderných reaktorů z provozu, které nabízí výzkumnou spolupráci a zároveň možnost využití prostoru pro ověřování a zkoumání vlastních technologií. K navázání spolupráce a pro detailnější informace je potřebné vyplnit formulář na stránce výzkumného centra.