Nová Paka je Městem pro Byznys Královéhradeckého kraje

Vítězná Nová Paka si udržuje kvalitní podnikatelské prostředí i přístup veřejné správy, a v regionu tak získala první místo ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys. Druhý skončil Hradec Králové, pomyslný bronz bere Dobruška.

Výzkum, jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Lukáš Řádek, Milan Pospíšil a Miroslav Sixta

V Nové Pace se investuje

V Nové Pace je v rámci Královéhradeckého kraje nejvyšší počet živnostníků v přepočtu na obyvatele a také nejvíce firem s více než 250ti zaměstnanci v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů. Ve městě je v rámci regionu vysoce nadprůměrný počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na množství firem. Nová Paka nezaostává ani v bytové výstavbě, naopak je počtem dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel na tom v kraji velmi dobře. Především město zaznamenává vůbec nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích, zároveň má nejvyšší likviditu. Počet úředních hodin, během nichž si podnikatelé mohou vyřídit, co potřebují, je vysoce nadprůměrný. Výborného výsledku dosáhla Nová Paka v mystery testování, které prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a rychlost odpovědí živnostenských úřadů.

„Máme nastavené podmínky, které se nám dlouhou dobu osvědčují, a proto nemáme moc důvody měnit. Je to jako ve fotbale, když se daří, tak se sestava nemění. Máme co do kvality vychytanou státní správu a hodně se aktuálně věnujeme dotacím. Máme připraveno mnoho projektů, ať už se jedná o rekonstrukci kulturního domu, druhou etapu rekonstrukce kláštera, máme připravené výstavby dvou tříd u mateřských školek, také obchvat kolem Nové Paky, i když u toho nejsme investoři, ale také se musíme účastnit. Takže neměníme podmínky, podnikatelům neházíme klacky pod nohy a mají to, co potřebují,“ říká místostarosta Nové Paky Milan Pospíšil.

Hradec Králové má kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele, Dobruška má nejnižší náklady na dluhovou službu

Krajské město má vůbec největší počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele. Další zájem podnikatelů může vzbudit výbornou dopravní dostupností. Radnice vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti veřejné dopravy a kultury. Úspěch zaznamenal Hradec Králové v hodnocení webových stránek z pohledu podnikatele, který na nich nalezne v přehledné podobě vše, co potřebuje pro komunikaci s veřejnou správou, ale také mnoho dalších užitečných informací.

Pardubice jsou vítězem krajského kola Města pro byznys

Bronz získává Dobruška, ve které v rámci Královéhradeckého kraje výrazně přibývá obyvatel. Index stáří, tedy poměr lidí nad 65 let ku obyvatelům do 14ti let, je velmi nízký, což je příslibem pro rozvoj podnikání i do budoucna. Město má vysoce nadprůměrný podíl dotací na celkových příjmech, a dokonce v regionu vůbec nejnižší výdaje na dluhovou službu.

„Nově zvolená zastupitelstva mají jedinečnou příležitost sledovat a porovnávat výsledky své práce jak s minulým vedením, tak i s okolními městy či obcemi. Každoroční srovnávací výzkum Město pro byznys jim ukáže, zda jejich zvolená cesta vede k rozvoji jejich území, zda napomáhá dostatečně rozvoji podnikatelských aktivit a tím i celkové spokojenosti místních občanů. Oceněná města jsou v každém kraji nositeli nových myšlenek, které dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty. Účastníci našich krajských setkání si je už bez slavnostního vyhlašování regionálních výsledků tohoto výzkumu neumí představit. Řada vítězů a oceněných jsou našimi členy, což nás velmi těší,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Celkové pořadí – Město pro byznys 2022, Královéhradecký kraj

 1. Nová Paka
 2. Hradec Králové
 3. Dobruška
 4. Vrchlabí
 5. Hořice
 6. Náchod
 7. Broumov
 8. Trutnov
 9. Kostelec nad Orlicí
 10. Nové Město nad Metují
 11. Rychnov nad Kněžnou
 12. Jičín
 13. Jaroměř
 14. Dvůr Králové nad Labem
 15. Nový Bydžov

Srovnávací výzkum Město pro byznys již šestnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina VINCI Construction CS a Svaz měst a obcí ČR.

Redakčně upravená tisková zpráva projektu Město pro byznys

Doporučujeme