Nová Zero Carbon Roadmap pro stavebnictví v ČR řeší témata cirkulární ekonomiky a zabudovaného uhlíku

24. ledna 2024 proběhla tisková konference k publikaci České rady pro šetrné budovy s názvem Zero Carbon Roadmap – Cesta ke klimaticky neutrálním budovám v České republice.

Takto obsáhlý dokument s množstvím opatření a doporučení pro snížení emisí stavebnictví v Česku doposavad chyběl, a jelikož více než třetina CO2e emisí v Česku pochází z tohoto odvětví, je klíčové zaměřit se na jeho dekarbonizaci. Tomuto tématu se též věnuje publikace INCIEN z října 2023 na téma zpomalení materiálových toků díky cirkulárnímu designu a prodloužení životnosti budov.

Ilustrační fotografie

Cílem této roadmapy, jejímiž hlavními autory jsou Anna Zora Kloužková (EnviTrail), Antonín Lupíšek (ČVUT UCEEB) a Petr Zahradník (CZGBC), je představit komplexní národní strategii v oblastech klimatu, energetiky a transformace stavebnického odvětví v Česku. Vedoucí Think Tanku INCIEN Ben Hague se na projektu též podílel v rámci řídícího výboru.

Roadmapa zmiňuje analýzu výchozího stavu, vize cílového stavu do roku 2050, identifikaci bariér a cest k jejich překonání a návrhy doporučených opatření. Role cirkularity a zabudovaného uhlíku jsou v dokumentu stěžejním tématem. Mezi hlavní bariéry (a související opatření) uvedené v Roadmapě na straně materiálů patří: obtíže při snižování emisní náročnosti výroby tradičních materiálů; nedostatečné tempo zavádění nových výrobků a omezená kapacita výroby alternativních materiálů s nízkou uhlíkovou stopou; nevyužitý potenciál odpadních materiálů; rezervy v materiálové efektivitě ve výrobě; a nedostatek přehledně dostupných dat o stavebních materiálech.

Dle roadmapy je v rámci dekarbonizace stavebního sektoru proto důležité poskytnutí podpory výrobcům materiálů a vytvoření zastřešující metodiky pro výpočet zabudovaných emisí, kterou mohou používat výrobci, projektanti či architekti. Cílem takové podpory je využití nízkoemisních materiálů a optimalizace jejich využití, respektující principy cirkulární ekonomiky. Pro snižování zabudovaných emisí materiálů je cirkularita materiálních toků klíčovou vlastností.

Vláda schválila klimaticko-energetický plán. Nastíní cestu dekarbonizace české ekonomiky

Jednou z ekonomických bariér zmíněných v Roadmapě je nejasnost podmínek pro financování nízkouhlíkových stavebních projektů v návaznosti na Taxonomii EU. Uplatnění technických screeningových kritérií z Taxonomie v národních metodikách je nutným opatřením pro podporu nízkouhlíkových projektů, ve kterých hraje cirkulární design důležitou roli. Roadmapa též upozorňuje na chybějící legislativně daný požadavek na zveřejňování informací o výrobcích, legislativní omezení recyklace ve stavebnictví a nedostatečné znalosti problematiky dekarbonizace na straně výrobců materiálů a technologií a realizačních firem.

Rekvalifikace pracovníků ve stavebnictví s důrazem na cirkulární principy je obecně klíčovou výzvou. V tomto směru INCIEN ve spolupráci s Fakultou Stavební ČVUT a 12 evropskými partnery tento měsíc dokončuje 30-měsíční projekt programu Horizon 2020 BUS-GoCircular, který vytvořil kvalifikační rámec a soubor školících materiálů právě k podpoře cirkulárních dovedností ve stavebnictví.

Zdroj: Institut Cirkulární Ekonomiky (INCIEN)

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme