Nové materiály, vesmír i senzory. Nizozemsko modernizuje svůj obranný průmysl

Nizozemsko spustilo novou strategii rozvoje obranného průmyslu, jejímž cílem je posílit konkurenceschopnost domácích firem, urychlit vývoj inovativních technologií a rozšířit mezinárodní spolupráci.

Chce se zaměřit na sektory, mezi něž patří pokročilé materiály a chytré výrobní procesy, kosmické technologie, kvantové aplikace, inteligentní a autonomní systémy nebo senzory nové generace.

Ilustrační fotografie

Letos na jaře vznikla platforma DefPort, která sdružuje státní sféru, výzkum i obranný průmysl. Nizozemské ministerstvo obrany zároveň podporuje účast firem v projektech Evropského obranného fondu a NATO Innovation Fund. Země také počítá se společnými akvizicemi s ostatními spojeneckými zeměmi a zdůrazňuje nutnost interoperability a otevřenosti dodavatelských řetězců.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Kromě průmyslové strategie stát vyčlenil přes 1,1 mld. eur na podporu vývoje obranných inovací. Pomoci má také speciální rozvojový fond, určený na financování technologických demonstrátorů a experimentálních projektů. Podpora míří do oblastí, jako jsou kybernetická bezpečnost, šifrovací technologie, pokročilá logistika nebo vývoj autonomních platforem, ať už pozemních, námořních nebo vzdušných.

Součástí těchto investic je i plán nizozemského ministerstva obrany uvolnit letos 352 mil. eur na nákup dronů a technologií využívajících umělou inteligenci. Tyto prostředky mají být určeny nejen na nákup hotových systémů, ale i na rozvoj domácích kapacit a technologických řešení. Investice směřují například do taktických bezpilotních prostředků a systémů pro elektronický boj, stejně jako do inteligentních datových platforem pro podporu velení a řízení.

Kompatibilita a rychlé nasazení

Modernizace nizozemské armády zahrnuje i další investiční projekty. Země nakupuje nová torpéda, bezpilotní prostředky, bojová vozidla pěchoty i útočné pušky. Klíčovým aspektem je kompatibilita s technikou spojenců a možnost rychlého nasazení v rámci aliančních struktur. Z hlediska strategického plánování Nizozemsko rovněž zvažuje vybudování národního centra pro obranné inovace, které by koordinovalo výzkumné aktivity s průmyslovým sektorem a ozbrojenými silami.

Významná část projektů v zemi vzniká za účasti malých a středních podniků a akademické sféry. Nizozemsko má silné výzkumné zázemí, například aplikovaný výzkum v oblasti obrany realizuje renomovaný institut TNO ve spolupráci s ozbrojenými složkami. Inovativní řešení vznikají také v univerzitním prostředí, především v Eindhovenu a Delftu. Příkladem je vývoj lehkých odolných kompozitních materiálů pro výstroj nebo pokročilé radarové technologie.

Vzhledem k důrazu na interoperabilitu a propojení evropských schopností je spolupráce se zahraničními firmami velmi vítána. Nizozemsko v rámci své strategie výslovně deklaruje otevřenost pro partnery z členských států EU a NATO, kteří mohou do těchto projektů přispět svými technologiemi, vývojem nebo kapacitami. Účast na oborových veletrzích, například NEDS v Rotterdamu, či zapojení do projektových výzev Evropské obranné agentury, tak může zahraničním firmám, včetně těch českých, otevřít cestu na nizozemský trh i v této velmi strategické oblasti.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Haagu (Nizozemsko). Autoři: Tereza Šikošová, stážistka, Stanislav Beneš, ekonomický diplomat.
• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí

Doporučujeme