Nové podmínky při dovozu vybraných produktů z EU do Velké Británie

Od 31. ledna 2024 budou muset evropské podniky vyvážející středně rizikové rostlinné a živočišné produkty do Velké Británie předkládat dodatečné dokumenty známé jako zdravotní osvědčení.

Mezi takové produkty spadají například mléko, mléčné výrobky obsahujících syrové mléko, maso a masné výrobky. Dále od 30. dubna 2024 vstoupí v platnost zavedení fyzických pohraničních kontrol, které budou stát až 43 liber.

Ilustrační fotografie

Přestože Velká Británie opustila jednotný trh EU již  ednu 2021, zavedení kontrol při dovozu rostlinných a živočišných produktů na hranicích bylo britskou vládou několikrát odloženo kvůli obavám z vysokých nákladů a narušení obchodu. K odkladu došlo také proto, aby měly podniky více času na přípravu na nové požadavky, které zahrnují například také veterinární osvědčení potvrzené veterinářem u masných a mléčných výrobků.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Dle britského ministerstva životního prostředí, potravin a venkova (Defra) je ochrana biologické bezpečnosti Spojeného království prostřednictvím účinných hraničních kontrol dováženého zboží velmi důležitá. Kontroly na hranicích zajišťují bezpečnost potravin a chrání zdraví zvířat a rostlin. Britská vláda také uvedla, že nový systém ušetří podnikům přibližně 520 milionů liber ročně ve srovnání s původně navrhovaným modelem dovozu, který měl být zaveden v roce 2022. Zpravodajský kanál Sky News však uvedl, že nová pravidla budou ve skutečnosti podniky stát 330 milionů liber ročně na dodatečných poplatcích.

Pro velkoobchodníky a maloobchodníky, kteří dovážejí z EU výrobky jako sýry a maso, se pravděpodobně zvýší náklady, a může se stát, že menší vývozci z EU přestanou prodávat své zboží britským maloobchodníkům nebo distributorům úplně. Některé britské firmy konstatují, že již nyní, před zavedením těchto nejnovějších opatření, je dovoz z EU pro malé podniky méně předvídatelný. Někteří vývozci z EU již totiž do Británie přestali vyvážet a jako důvod uvedli nárůst administrativy a neustálé změny.

Britská obchodní komora (BCC) aktivně spolupracuje s vládou a upozorňuje, že je nejvyšší čas, aby si britské podniky potvrdily s dodavateli z EU obchodní podmínky. Jen tak lze zajistit, že se dodavatelské řetězce přizpůsobí novým podmínkám. Mezi britskými obchodníky zaznívá i názor, že by se situace dala vyřešit opětovným připojením se k fytosanitárnímu režimu EU, což by bylo úlevou pro potravinářský průmysl v Británii i v EU.

Autor: Paul Wilkins, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Londýně. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod

Doporučujeme