Nové příležitosti pro české investory v Chorvatsku – výprodej firem z bývalého gigantu Agrokor

Bývalá skupina Agrokor, nyní Fortenova grupa, ohlásila prodej cestovních kanceláří Atlas a Kompas, stavební společnosti Projektgradnja a zpracovatele obilnin a přístavního překladiště Sojara. Fortenova chce tímto krokem zúžit svoje výrobní portfolio a věnovat se v budoucnu jen hlavním oborům své činnosti, kterými jsou zemědělství, potravinářství a maloobchod.K prodeji byly nabídnuty dvě největší cestovní kanceláře v jihovýchodní Evropě Atlas a Kompas, stavební firma Projektgradnja s referencemi z veřejného i privátního sektoru a společnost Sojara ze Zadaru, která je přístavním překladištěm a skladištěm obilovin zahrnujícím i závod pro zpracování sóji. Cílem je nalézt strategické partnery nebo finanční investory, kteří by dokázali využít vysoký potenciál těchto společností ve prospěch jejich zaměstnanců a obchodních partnerů.

Cestovní kanceláře Atlas a Kompas se svými dceřinými společnostmi jsou lídry na trhu a přední značky v regionu jihovýchodní Evropy. Poskytují mj. služby touroperátora, organizují zájezdy a destinační management. V Chorvatsku a Slovinsku mají tržní podíl 20 % a v Černé Hoře drží 15 % trhu. Každoročně obslouží 1,2 milionu cestujících. Celkem zaměstnávají 600 zaměstnanců a v roce 2018 dosáhly tržeb ve výši 219 mil. EUR.

Projektgradnja je stavební společnost s výbornými referencemi, která se profilovala při realizaci všech typů stavebních prací. Jejími klíčovými výhodami je diverzifikace klientů a vysoce kvalifikovaný tým (170 stavebních techniků a 30 inženýrů). Projektgradnja v minulých 4 letech dokončila 69 projektů za 174 mil. EUR. S ohledem na předpokládaný růst chorvatského stavebního trhu by pro případné české investory mohla její akvizice představovat lukrativní investici.

Zadarská Sojara se nachází v přístavním terminálu průmyslové zóny. Továrna disponuje kapacitami pro zpracování sóji a vlastní více než 150 tisíc krychlových metrů skladových prostor. Má vynikající dopravní spojení.

V letech 2020–2021 skupina Fortenova předpokládá, že nabídne k prodeji i další „non-core“ společnosti ze svého protfolia, jako je např. Energija Gradec/Agrokor energija (energetika), Karisma (hotelový řetězec), Poliklinika Aviva (zdravotnictví) a mStart (IT).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko). Autor: Petr Kašička, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Chorvatsko | Evropa | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme