Do podnikatelského inkubátoru Evropské kosmické agentury (ESA BIC) v Praze, který provozuje agentura CzechInvest, vstupují startupy Hydronaut a Intellmaps.
Získávají počáteční finanční podporu ve výši 50 tisíc eur, technický a byznysový mentoring a také celou řadu dalších benefitů, které jim značně pomohou při rozvoji projektů. Firmy se v inkubátoru naučí, jak správně nastavit byznys strategii a zlepšit marketing, zúčastní se řady školení a seznámí se s kosmickou a startupovou komunitou. Oba start-upy byly oficiálně představeny na panelové diskuzi konané 10. listopadu 2020 v rámci letošního ročníku festivalu kosmických aktivit Czech Space Week.
Kosmický inkubátor podpoří další čtyři start-upy
ESA BIC: Vesmír pod vodou
První ze dvou přírůstků přináší projekt Hydronaut se svou 35 tun vážící podvodní stanicí simulující pobyt ve vesmíru. Stanice může sloužit k výcviku astronautů a nejrůznějším experimentům. Na rozdíl od podobného zařízení z 80. let, které najdeme v Americe, se Hydronaut pyšní nejmodernějšími technologiemi a konstrukčními vychytávkami.
Navíc je mobilní a dá se tedy převážet z místa na místo. Unikátnost zařízení spočívá také v tom, že velmi věrně simuluje reálné podmínky ve vesmíru. Při jeho opuštění je totiž nutné mít na sobě skafandr a v případě jakýchkoliv problémů se na hladinu potápěč nedostane hned, ale trvá několik desítek minut, než se kvůli dekompresním zastávkám může vynořit.
Pobyt v Hydronautu si už vyzkoušel jeho konstruktér Matyáš Šanda, který v podvodní stanici společně se svým kolegou Františkem Harantem strávil celkem 168 hodin a 168 minut. Překonali tak český rekord v délce pobytu pod vodou a ověřili si, že zařízení je skutečně funkční a schopné trénovat astronauty na různé scénáře a situace, které mohou při pobytu na ISS nastat.
Zájem projevila i Evropská kosmická agentura. Využití Hydronautu ale přesahuje i do dalších pracovních odvětví. Ve stísněném prostoru tohoto zařízení mohou trénovat například hasiči nebo paleontologové při nácviku na jeskynní mise.
Plus pro velké nemocnice
Druhým ze start-upů v inkubátoru je Intellmaps. Projekt přináší digitalizovaný systém pro rozsáhlejší nemocnice, kde pomůže zlepšit logistiku celého řízení a racionalizovat procesy, jako je přenos krve nebo skladování a sledování zásob. Přínosný bude také pro pacienty, kteří se potřebují zorientovat po nemocnici při hledání jednotlivých oddělení.
Tato právě testovaná aplikace kombinuje využití družicového navigačního systému společně s vnitřními čidly. Běžně obtížné propojení dvou odlišných dat navíc Intellmaps zvládá tak hladce, že si uživatel ani nevšimne, jak se mu navigační systémy synchronizují. Aktuálně probíhá pilotní testování na pražské Poliklinice Prosek a v budoucnu se počítá s tím, že by se systém nabídnul dalším velkým a logisticky náročnějším objektům.
Přehled start-upů inkubovaných v ESA BIC Prague a Brno
„Často se setkáváme s tím, že si lidé pod kosmickými aktivitami představují pouze družice nebo rakety. Ale právě tyto dva start-upy ukazují, jak jsou kosmické aktivity širokým a průřezovým oborem. Na jedné straně máme podvodní stanici, která může pomoci při výcviku astronautů, na druhé mobilní aplikaci, která může být prospěšná pro nás všechny,“ říká Michal Kuneš, projektový manažer ESA BIC Prague.
ESA BIC má v Česku dvě pobočky – v Praze a Brně. Brno má už zcela zaplněnou kapacitu a poslední tři místa zbývají ještě v ESA BIC Prague. Konečných čtyřiatřicet startupů představí CzechInvest v květnu, kdy končí první pětileté období činnosti ESA BIC Prague. „Tradičně děláváme na Czech Space Weeku konferenci End of year, kde představujeme nově inkubované firmy a úspěchy těch, které jsou s námi už delší dobu. Letos tuto akci kvůli koronaviru udělat nemůžeme, a proto jsme se rozhodli, že ji posuneme na květen příštího roku a uděláme Final conference, kde představíme ty největší úspěchy za celých pět let ESA BIC,” vysvětluje Tereza Kubicová z agentury CzechInvest, která zároveň předsedá Řídícímu výboru ESA BIC Prague.