Nové trendy v úpravách veřejného prostranství v New Yorku otevírají dveře i pro české firmy

Inovace ve veřejném prostoru ve Spojených státech a popularita evropského designu otevírá nové možnosti i pro české firmy, které nabízí vysoce kvalitní městský mobiliář.

Pandemie covidu-19 otevřela v New Yorku debatu o přístupu k veřejným prostranstvím. Během uplynulých téměř dvou let se řada aktivit přesunula do veřejného prostoru, který se tak stal klíčovým pro konání komunitních aktivit, setkávání a stravování.

Ilustrační fotografie

Správa veřejných prostranství spadá pod město New York, ale vzhledem k poměrně velké decentralizaci se nabízí také možnosti navázat spolupráci se soukromými developery.

Město New York spustilo na začátku pandemie v březnu 2020 dva pilotní programy s cílem ulevit přeplněným parkům a umožnit lidem potkávat se venku. Jedná se o program „Otevřené ulice“ a „Otevřené restaurace“.

Otevřené ulice (NYC DOT – Open Streets) fungují jako pravidelné uzávěry ulic pro automobilovou dopravu, tento program se stal velmi populárním a neustále se rozšiřuje (plánuje se až 160 km ulic). Otevřené restaurace pak umožnily během pandemie zábor venkovních prostor (včetně parkovacích stání v samotných ulicích před restauracemi).

Jak vypadá mistrovská židle? Přečtěte si o nábytkářské značce Master and Master

Město New York je správcem veřejných parků a vypisuje na svých webových stránkách seznam zakázek (Capital Project Tracker : NYC Parks), Odbor dopravy města New York pak spravuje městský mobiliář. Zajímavostí je, že současný městský mobiliář (autobusové zastávky, novinové stánky či stojany pro parkování kol) dodává městu španělská firma Cemuza.

Úspěšným příkladem proměny veřejného prostranství je i slavné Times Square. Jedna z nejrušnějších tepen na světě, ale také symbol všudypřítomné automobilové dopravy prošla dramatickou proměnou a dnes je oblíbeným prostorem pro chodce. Za současným návrhem stojí slavné norské studio Snøhetta.

Další kategorií veřejných prostranství, která nabízí možnosti pro české firmy, jsou tzv. veřejné prostory v soukromém vlastnictví (známé pod zkratkou POPS). Jedná se o prostory, které jsou určené k veřejnému užívání, ale jsou provozovány soukromými majiteli výměnou za poskytnutí dodatečné podlahové plochy. V New Yorku je téměř 600 těchto prostor a vyplývají z územních předpisů města. Zde se nabízí možnosti pro české firmy, které mohou být subdodavatelé pro americké developery, architektonická studia či další subjekty.

Příkladem této úpravy veřejných prostor je například nedávné otevření jednoho z nejmodernějších mrakodrapů na Manhattanu – One Vandebilt. Ten se nachází vedle slavného vlakového nádraží Grand Central. Developer SL Green, největší majitel kancelářských budov na Manhattanu, se zavázal zrekonstruovat veřejné prostory v okolí mrakodrapu One Vandebilt v hodnotě 220 mil. USD. Jednalo se nejen o přilehlé prostory, ale také o modernizaci veřejných prostor v rámci Grand Central (vylepšení chodeb, nástupišť a další infrastruktury).

Popularita evropského designu a probíhající živá diskuse o lepším využití veřejných prostranství je příležitostí i pro české firmy. Některé z nich – jako například společnost mmcité – již newyorský trh znají. Pro další může být New York zajímavou příležitostí.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v New Yorku (Spojené státy americké). Autorka: Lucie Hindlsová.

• Oblasti podnikání: Investice

Doporučujeme