Nově vzniklý subjekt na kontrolu potravinového zabezpečení v Libanonu

Ministerstvo zemědělství Libanonu intenzivně rozšiřuje osevní plochy na pěstování obilovin. V současné době pěstuje pšenici na ploše 50 000 hektarů.

Cílem rozvoje osevních ploch je nahradit dovážené zboží domácími produkty, včetně plodin důležitých pro místní potravinářský průmysl. Nově byl v Libanonu vytvořen Výbor pro potravinové zabezpečení, který se bude specializovat na kroky a plány transformace libanonského zemědělství, které má do budoucna tvořit páteř libanonského hospodářství.

Ilustrační fotografie

V souvislosti s válečnou krizí spojenou s blokádou na export obilovin z Ukrajiny a Ruska vytvořilo libanonské ministerstvo zemědělství plán na podporu pěstování pšenice a ječmene. Dle vyjádření ministra zemědělství je nutné překonat rok 2022, který považuje za krizový do té doby, dokud nedojde k první sklizni na nově určených zemědělských plochách.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

V současné době je dalších problémem skladování pšenice, vzhledem k nedostatku skladovacích prostorů, vzniklých po zničení jediného obilného sila, které fungovalo v bejrútském přístavu, nezbývá než na maximum využívat skladových prostor samotných obilných mlýnů, kterých je v Libanonu celkem 13. Souhrnná skladovací kapacita těchto mlýnů je maximálně 100 000 tun.

Zvýšená snaha o vyhledání nových dodavatelů obilovin

Nově je Írán připraven dodávat Libanonu pšenici. Íránský nejvyšší diplomat během setkání v Bejrútu ujistil libanonské představitele o odhodlání Teheránu podpořit Libanon ve všech oblastech, „zejména v dodávkách pšenice“.

Dalším teritoriem v hledáčku Libanonu je Indie. V těchto dnech probíhají jednání o možnosti diverzifikovat dodávky pšenice dovozem 50 000 tun z Indie. Dalšími alternativními dodavateli, o kterých Libanon aktuálně uvažuje, jsou USA a Kazachstán.

Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí

Doporučujeme