Nově založená Česká asociace umělé inteligence se zaměří na byznys i negativní dopady AI

Rok 2023 je v oblasti umělé inteligence zlomový. Rozvoj nástrojů a možností však přináší také řadu morálních dilemat, právních problémů, byznysových výzev a nelehkých otázek. Na tento stav reaguje nově založená Česká asociace umělé inteligence.

Asociace si dává za cíl z umělé inteligence udělat příležitost pro lepší život všech občanů České republiky. To vše s velkým důrazem na podporu inovací, etiku a minimalizaci možných negativních dopadů. Kdo za vznikem asociace stojí a jaká plány zakladatelé mají?

Ilustrační fotografie

Networking i právní pomoc zdarma

Česká asociace umělé inteligence (ČAUI) byla založena s cílem podporovat etický rozvoj a využívání umělé inteligence v České republice. Asociace poskytuje členům z řad českých firem i jednotlivců právní pomoc, systematické vzdělávání, konzultace i mediální podporu.

„Jsme přesvědčeni, že umělá inteligence má potenciál transformovat řadu odvětví a zlepšit životy lidí po celé České republice,“ říká Lukáš Benzl, ředitel ČAUI. „Proto jsme se společně s Jakubem Kubů a advokátní kanceláří Legitas rozhodli založit asociaci, která bude podporovat rozvoj a praktické využívání AI v České republice. Věříme, že se ČAUI stane důležitou platformou pro diskuzi o AI a spolupráci mezi různými aktéry v této oblasti.“

Zaměřeno na rizika

Umělá inteligence je jednou z nejrychleji se rozvíjejících technologií na světě, nicméně nese s sebou určitá rizika, jako je diskriminace nebo ztráta pracovních míst. ČAUI není „advokátem“ a bezhlavým podporovatelem umělé inteligence. Naopak se chce zaměřit na etické a sociálně odpovědné používání. ČAUI chce kultivovat prostředí a být pulzující platformou pro otevřenou a kritickou debatu.

Umělá inteligence a lidská práva. Mezioborový projekt mapuje rizika i příležitosti a nabízí vodítka pro firmy

Startupy i marketingové agentury

Mezi úvodními členy asociace jsou startupy, marketingové agentury, AI služby i větší technologické společnosti. Na seznamu tak nechybí například DataSentics, WeBoard, AppSatori, Ecomail, Lemonero, TikTokuj.cz nebo Ydeal. Rozjezdu asociace pomáhají také partneři, mezi které se řadí například pracovní portál StartupJobs, akcelerátor Start It ČSOB nebo organizace Czechitas.

Zakladatelé plánují do konce roku několik akcí různých formátů. Unikátní je například Filmový večer s AI, který proběhne 31. října v pražském Kině pilotů. Během večera budou promítány filmy vygenerované umělou inteligencí, program doplní panelová diskuze a předávání cen AI KLAPKA 2023 pro nejlepší české AI tvůrce.

Je čas přijmout výzvu

Vyšší životní úroveň, zrychlení vědeckých objevů, kvalitnější zdravotní péče nebo lepší vzdělávání. To je pouhý zlomek příležitostí, které umělá inteligence potenciálně přináší České republice. Česká asociace umělé inteligence chce být srozumitelnou platformu, která propojí různé úhly pohledu a bude podporovat ty, pro které je rozvoj umělé inteligence neodmyslitelně spojen s etikou, zodpovědností, blahem jednotlivců i společnosti jako celku.

Redakčně upravená tisková zpráva ČAUI

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme