Novinky ze sektoru zemědělství v Kazachstánu

Dne 24. června 2022 se na mezinárodní elektronické platformě Alibaba.com konalo slavnostní otevření Národního pavilonu Kazachstánu. Od roku 2019 získalo již 200 kazašských firem státní podporu pro prezentaci na této platformě.

Tzv. Country Pavilion dnes zahrnuje 130 tuzemských firem se statutem „Zlatý dodavatel“, které vložily do prodeje více než 7500 ks zboží.

Ilustrační fotografie

Zahraniční kupci ze zemí jako Čína, Makedonie, Spojené arabské emiráty, Omán, země Euroasijské ekonomické unie a střední Asie projevili zájem o obilné produkty, máslo, med a mražené maso.

Díky spolupráci se společností Alibaba.com si mnoho kazašských společností „osvojilo“ e-commerce jako nástroj pro aktivní propagaci svých produktů na zahraničních trzích.

Obchod mezi Kazachstánem a členy tzv. Kaspického summitu

Objem obchodu s potravinami mezi Kazachstánem a členy tzv. Kaspického summitu (Ázerbájdžán, Rusko, Írán a Turkmenistán) v r. 2021 činil 3,4 mld. USD, z čehož asi 70 % připadalo na obchod s Ruskem (a to pozemní cestou). S přihlédnutím k vysokému potenciálu dalšího růstu obchodu, navrhl kazašský prezident Kassym Jomart Tokajev vytvořit kaspické potravinové centrum, aby se snížily náklady na přesun zemědělských produktů.

Hlava státu to řekla dne 29. června 2022 během 6. zasedání Kaspického summitu. Kassym Jomart Tokajev dále poznamenal, že v Kazachstánu začala výstavba moderních velkoobchodních distribučních center s technologicky vyspělým systémem skladování a prodeje potravinářských výrobků.

Systémová integrace těchto center s kaspickým potravinovým centrem by otevřela nové možnosti pro efektivní spolupráci farmářů, nákupčích, dopravců, prodejců a spotřebitelů. Vytvoření společného systému poskytne zároveň spolehlivé záruky prodeje všech dodávaných produktů.

Autor: Artyom Lukashov, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Almatě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Kazachstán | Zahraničí

Doporučujeme