Jedná se o novelu standardu přijatého v roce 2010. Upravuje požadavky na prostory, personál a zařízení využívané při nákupu, zpracování, balení, skladování, přepravě surovin v procesu výroby mléčných výrobků. Čínské národní standardy jsou aplikovány nejen na produkty vyrobené v Číně, ale i na produkty do Číny dovážené.
Nový standard vejde v platnost 6. října 2024, což má výrobním podnikům dát dostatek času na zajištění souladu s jeho zněním. Text standardu je pouze v čínském znění. Velvyslanectví ČR v Pekingu však pracuje na jeho neoficiálním překladu, který by mohl být následně pro referenci zveřejněn na stránkách Státní veterinární správy ČR.
ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě
Základní rozdíly mezi zněním z roku 2010 a 2023 spočívají v rozdílných či zrušených definicích jednotlivých prostor na základě jejich způsobu využití. Dřívější definice také neodpovídá současným trendům využívání mléka z nových zdrojů. Použití kravského a kozího mléka bylo tedy rozšířeno o mléko velbloudí, buvolí a oslí.
Pokud jde o přepravu a skladování syrového mléka, nová verze přidává nové požadavky na kontrolu skladovací teploty syrového mléka po vstupu do zpracovatelského závodu s poukazem na to, že skladovací teplota by neměla překročit 7 °C, pokud neexistují žádné zvláštní požadavky. Současně se upřesňují požadavky na čištění skladovacích a přepravních kontejnerů. Nových definic a požadavků se dočkaly i postupy pro sterilizaci a mikrobiální kontrolu.
V současné době nejsou v normách a předpisech jednotné postupy o teplotách chlazení a mrazu. V zájmu zajištění kvality a bezpečnosti výrobků se speciálními požadavky na teplotu skladování a přepravy vyžaduje nová verze po firmách u relevantních produktů jasně uvádět tyto teploty.