Cílem této aktivity je vybudovat silný ekosystém, který podpoří konkurenceschopnost ústeckého regionu a přiláká investory, ochotné dlouhodobě investovat do místních firem. Společné jednání v únoru 2024 na Taiwanu bylo součástí vstupu Inovačního centra Ústeckého kraje (ICUK) do Czech National Semiconductor Cluster, z.s. (CNSC).
Rozvoj polovodičového průmyslu patří mezi priority České republiky a Evropské unie. ICUK, jako zástupce klastru, si tak od podepsaného memoranda slibuje další krok směrem k rozvoji inovačního ekosystému v Ústeckém kraji. Tato iniciativa potvrzuje, že jsme součástí významného klastru s potenciálem pro firmy a usilujeme o posílení regionu skrze strategické investice a mezinárodní spolupráci v oblasti polovodičů.
Přednáška profesora Jeng-Ywan Jenga o taiwanském polovodičovém průmyslu
12. července 2024 proběhla na UJEP přednáška profesora Jeng-Ywan Jenga z National Taiwan University of Science and Technology, ředitelem High Speed 3D Printing Research Center. Prof. komplexně představil taiwanský polovodičový řetěz, související ekonomické a technologické trendy v odvětví, obchodní model, ale i klíčové technologie, které stojí za úspěchem TSMC, taiwanského výrobce čipů.
Představil také stipendijní program pro studenty technicky orientovaných oborů, kteří mohou získat zkušenosti na Taiwanu. Prof. Jeng je expert na aditivní výrobu (3D tisk nebo rychlé prototypování), laserové zpracování, firemní výzkum a vývoj patentů a řízení znalostí a mezioborová integraci, spolupracuje s TSMC. Má zkušenosti s českým prostředím díky spolupráci s ELI Beams.
Investice TSMC (z Taiwanu) jednoho z nejvýznamnějších výrobců čipů nedaleko Drážďan, priorizace rozvoje polovodičového průmyslu v ČR a EU (viz nedávné oznámení investice ONSEMI v ČR) přináší unikátní příležitosti pro další rozvoj i našeho regionu a UJEP. Podobně to vnímá rektor UJEP, doc. RNDr. Jaroslav Koutský, Ph.D.: „Samozřejmě tato investice má primárně technologický charakter, ale jednak má výrazné přesahy do dalších na výrobu čipů navázaných odvětví, ale i do dalších ekonomických a společenských aktivit – např. další profesní a celoživotní vzdělávání zaměstnanců, odborné analýzy, smluvní výzkum v rozličných tématech atd. Jinými slovy a přímočaře: za našimi hranicemi se odehraje obří investice a je na nás jakým způsobem na to zareagujeme. Témata nemusí být primárně orientovaná jen na technicky orientované fakulty, ale příležitostí pro spolupráci mohou být i na první pohled překvapivé a multidisciplinární.“
„V návaznosti na již absolvované první rozhovory se zájemci o investice v regionu z dodavatelského řetězce a jejich návštěvy i na UJEP vyvstala potřeba lépe porozumět, jak řetězec funguje, jaké činnosti a kompetence je třeba rozvíjet. Předpokladem dlouhodobé konkurenceschopnosti (ale pro nalákání nejambicióznější firem) je vhodné mít identifikované oblasti pro společný výzkum, vývoj a vzdělávání“, zmínil doc. Ing. Jan Slavík, Ph.D., prorektor pro vědu a výzkum UJEP, který přednášku zahájil.
Tato přednáška byla možná díky spolupráci s Taiwanskou obchodní komorou v České republice (TCCCZ) a naší dlouhodobé aktivitě.
Co je Czech National Semiconductor Cluster, z.s.
Jedná se o nejvýznamnější seskupení, sdružující klíčové hráče z českého polovodičového průmyslu. Díky vynikajícímu napojení na mezinárodní a evropské platformy, jako jsou Silicon Saxony a Silicon Europe, hraje CNSC klíčovou roli při tvorbě národní polovodičové strategie, mapování průmyslu a přípravě Národního polovodičového centra kompetence.