Nový impuls vztahům mezi Českou republikou a Angolou

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský uskutečnil 13. června 2023 pracovní cestu 2023 do Angoly. Se svým protějškem Téte Antoniem hovořil o podpoře hospodářské spolupráce i geopolitických tématech.

Během setkání s angolským ministrem obrany ocenil přístup země k zajištění bezpečnosti v regionu. Ministra Lipavského na cestě doprovází podnikatelská delegace sestavená Svazem průmyslu a dopravy.

Jednání ministra Lipavského v Angole | Zdroj: MZV ČR

Šéf české diplomacie zahájil svůj program v Luandě jednáním s ministrem zahraničních věcí Téte Antoniem. „Jsme připraveni dát vztahům našich dvou zemí nový impuls. Vidíme obrovský potenciál k rozvoji vzájemného obchodu a investic. Naše firmy jsou připraveny nabídnout Angole to, co potřebuje k diverzifikaci své ekonomiky. Zároveň nás s Angolou spojují společné výzvy. Jednou z nich jsou třeba rostoucí ceny potravin, které způsobila ruská agrese na Ukrajině,“ uvedl ministr Lipavský, který na cestu přizval podnikatelskou delegaci vedenou Svazem průmyslu a dopravy. Mezi oblasti spolupráce zmínil energetiku, geologický výzkum, ochranu životního prostředí nebo zemědělství.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Ministr Lipavský následně zahájil podnikatelský seminář na Ministerstvu ekonomiky a plánování. Zástupci podnikatelské delegace tam prezentovali své nabídky ze zdravotnické techniky, zemědělství, strojírenství a dalších oborů. Na seminář navázalo pracovní jednání s angolským ministrem plánování a ekonomiky Mario Joaem, se kterým se ministr Lipavský setkal v květnu v Praze, a který několik let žil a studoval v Česku a hovoří plynně česky.

Během přijetí u angolského ministra obrany Joaa Enesta dos Santose jednal o modernizaci angolského obranného vybavení a dalších možnostech posouvání strategického partnerství.

„Česká republika a Evropská unie plně podporují Angolu v jejím úsilí o zachování bezpečnosti na africkém kontinentu. Klíčovou roli Angoly si uvědomujeme a vážíme si jí. Zároveň jsem partnerům poděkoval za hlasování Angoly ve Valném shromáždění, kde jednoznačně odsoudila ruský pokus o anexi ukrajinských území,“ zdůraznil ministr Lipavský.

Na závěr dne se ministr setkal s angolskými stipendisty, kteří v minulosti studovali na českých vysokých školách. „Jde o příklad skvělých vazeb, na kterých naše země mohou stavět. Česko se těší v Angole skvělé reputaci, absolventům našich vysokých škol se zde daří a jsou inspirací pro další generace,“ uvedl ministr. Program pracovní cesty šéfa české diplomacie pokračoval v Zambii.

• Teritorium: Afrika | Angola | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme