Nových firem je letos v Česku nejméně za poslední čtyři roky

V prvních třech čtvrtletích tohoto roku vzniklo v České republice 20 211 obchodních společností, o desetinu méně než v roce 2019 a nejméně od roku 2016. Zároveň zaniklo téměř 12 tisíc podniků. Celkový počet registrovaných společností se zvýšil o 8 313, což je nejmenší nárůst od roku 2010.

Zmíněná čísla vyplývají z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Pokles počtu nově vzniklých obchodních společností je trendem, který trvá už třetím rokem. Zatímco v předešlých dvou letech se ale počet nových společností snižoval meziročně o jednotky procent, letos je oproti minulému roku nižší o celou desetinu. Důvodem je především zhoršená ekonomická situace a podnikatelská nejistota spojená s dopady vládních opatření proti šíření nového typu koronaviru,“ říká analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková.

To ukazují i čísla za jednotlivá čtvrtletí. Počet nově vzniklých společností ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku byl nejnižší za posledních pět let. Zatímco v prvním čtvrtletí vzniklo 7,5 tisíce firem, ve druhém pouze šest tisíc a ve třetím 6,5 tisíce.

Víc firem než loni nezaniká

Počet zaniklých společností naopak zůstal v prvních devíti měsících tohoto roku podobný jako před rokem, kdy v České republice skončilo nejvíce společností od roku 1989.

V prvních devíti měsících letošního roku zároveň přibylo nejméně společností od roku 2010. S tím se snižuje také počet nově vzniklých společností, které připadají na jednu zaniklou. Ještě v roce 2016 připadalo na každých deset zaniklých společností 33 nově vzniklých. V prvních třech čtvrtletích tohoto roku už to však bylo pouze sedmnáct nových společností na deset zaniklých.

Počet společností letos zatím přibývá nejrychleji na Olomoucku, kde na každých deset zaniklých připadá 37 nových, a na Vysočině, kde jde o čtyřiatřicet nových firem na deset zaniklých. Naopak na Karlovarsku letos připadá na každých deset zaniklých společností pouze pět nových, na Plzeňsku jde potom o dvanáct nových firem na deset, které své podnikání ukončily.

Z pohledu absolutních čísel přibylo nejvíce společností tradičně v Praze (3 093) a v Jihomoravském kraji (1 567). Podniky se totiž tradičně koncentrují ve velkých městech, proto v těchto krajích dlouhodobě vzniká i zaniká nejvíce firem.

Doporučujeme