Obchod se zemědělskými produkty mezi Ukrajinou a ČR roste a další novinky ze sektoru zemědělství

Ministr agrární politiky a potravin Ukrajiny Vitalij Koval podepsal s ministrem zemědělství ČR Markem Výborným, za přítomnosti předsedů vlád Ukrajiny a ČR Denyse Šmyhala a Petra Fialy, Memorandum o porozumění.

Dle informace Ministerstva agrární politiky a potravin Ukrajiny přesáhl v roce 2024 vývoz ukrajinské zemědělské produkce do České republiky hodnotu 196 milionů USD, což je třikrát více než v roce 2021.

Ilustrační fotografie řepkového oleje
Ilustrační fotografie

Česká republika zůstává jedním z klíčových partnerů Ukrajiny v obchodu se zemědělskými produkty. Základem dodávek je řepka, cukr, slunečnicový olej a cukrovinky. Dovoz zemědělských produktů z České republiky na Ukrajinu se v roce 2024 zvýšil a představoval 114,6 milionu USD, což je o 60 % více než v roce 2021.

ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg

Mezi dováženými položkami převažují krmiva pro zvířata, živá drůbež, vejce a pivo. Potenciál pro další spolupráci spočívá v obnově a modernizaci ukrajinského zemědělského sektoru se zaměřením na dodávky zemědělské techniky.

EU omezí výhody pro ukrajinský zemědělský export

Polský premiér Donald Tusk podporuje kampaň proti autonomním obchodním opatřením (ATMs), které liberalizují dovoz z Ukrajiny do Evropské unie. Podle Donalda Tuska je Polsko odhodláno nadále podporovat Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi, ale nesmí to škodit národním ekonomickým zájmům Polska, zejména polským zemědělcům. Zdůraznil, že orgány Polska mají v úmyslu chránit domácí trh, i když to bude v rozporu s postojem Ukrajiny.

Vzhledem k tomu, že od 6. června 2025 končí platnost ATMs, navrhuje Polsko návrat k podmínkám, které existovaly před začátkem totální ruské vojenské invaze na Ukrajinu. Liberalizace obchodu mezi Ukrajinou a EU, zavedená v rámci podpory během války, vyvolala masové protesty mezi polskými zemědělci, kteří obviňovali vládu ze ztráty zisků v důsledku přílivu ukrajinských zemědělských produktů, v loňském roce polští zemědělci blokovali hraniční přechody mezi Ukrajinou a Polskem.

Rusko nadále ničí ukrajinskou zemědělskou a přístavní infrastrukturu

Pokračující ruské útoky na ukrajinskou zemědělskou infrastrukturu jsou ekonomickou válkou, jejímž cílem je zničení ukrajinského zemědělského a exportního potenciálu prostřednictvím okupace, krádeží ukrajinského obilí, blokád přístavů a úderů na ukrajinskou zemědělskou infrastrukturu.

Před válkou vyvážela Ukrajina téměř 12 % světové produkce pšenice a hrála důležitou roli v celosvětovém měřítku v dodávkách potravin a hnojiv. Válka však zničila zemědělskou stabilitu, omezila ukrajinský agrární vývoz a ohrozila globální potravinovou bezpečnost.

Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Kyjevě.
Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu mze.gov.cz v Proexportním okénku.
• Teritorium: Evropa | Ukrajina | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme